10 milionów użytkowników Diia

24 listopada 2021. Diia to brand ukraińskiej e- administracji, której usługi są dostępne poprzez mobilną aplikację i stronę internetową. Diia ma już 10 milionów użytkowników. Polski odpowiednik- Profil Zaufany w maju bieżącego roku miał 11 milionów użytkowników.

Diia osiągnęła ten wysoki pułap zaledwie w dwa lata po jej uruchomieniu. „Żaden produkt państwowy w historii Ukrainy nie rozwijał się w takim tempie” – powiedział Mychajło Fedorow, Wicepremier i Minister Transformacji Cyfrowej Ukrainy.

W wywiadzie dla kanału telewizyjnego „Dom” Fedorow wyjaśniał, że Diia ma pomagać obywatelom a nie gromadzić dane o nich. Podkreślał, że Diia nie gromadzi ani nie przechowuje danych osobowych Ukraińców, a jedynie wyświetla dane zawarte w rejestrach państwowych. Mówił: „po otrzymaniu dowodu osobistego lub paszportu zagranicznego dostałeś się do rejestru demograficznego, a kiedy zalogujesz się do Diia, to dane o tobie będą pobierane tylko z tego rejestru. Podobnie z prawem jazdy.  (Przy Diia- red.) nie jest tworzona żadna nowa baza danych. Wręcz przeciwnie, wyjątkowość Dіїa polega na tym, że jest to bardzo bezpieczny produkt, który pokazuje tylko te informacje, które znajdują się w twoim rejestrze.  

To pokazuje podejście państwa do danych osobowych: dane osobowe są własnością twoją, moją, ludzi, obywateli Ukrainy, a nie państwa. Logując się do Dіїa, widzę, że państwo wie o mnie, pamięta, mogę zarządzać informacjami o sobie.”

Wicepremier Federow podkreślił, że Diia jest bezpieczną usługą, czego dowodzą różne testy, przeprowadzane z udziałem „białych hakerów”.

  • Diia, po ukraińsku Дія to akronim od ukraińskich słów Держава і Я, czyli państwo i ja.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn