Startup pod rosyjską flagą?

26 lipca 2021. Ukraiński Fundusz Startupowy wycofał finansowanie dla startupu Apiway ze względu na prorosyjskie sympatie prezesa startupu Antona Wybornego.

Ukraiński Fundusz Startupowy przeanalizował publikacje na osobistych stronach Antona Wybornego w sieciach społecznościowych Facebook i Telegram. Fundusz nie podziela opinii wyrażonych przez Wybornego w kwestiach poruszanych w tych publikacjach. Zdaniem Funduszu w konsekwencji te wypowiedzi niosą ze sobą ryzyko reputacyjne dla Funduszu.

Fundusz podjął więc decyzję o wycofaniu wniosku o dofinansowanie programu wsparcia dla startupu Apiway. 

Prawnik i działacz Serhij Sternenko zwrócił uwagę na prorosyjskie sympatie Wybornego. Udostępnił zrzuty ekranu z jego stron, na których m.in. pozytywnie wypowiedział się na temat artykułu prezydenta Putina na temat Ukrainy .

  • Apiway to usługa bezpłatnej integracji usług chmurowych między sobą bez udziału programisty. Prezentacja Apiway dla inwestorów odbyła się w grudniu 2020 roku i startup otrzymał wtedy 50 tys. USD finansowania.
  • Ukraiński Fundusz Startupowy powstał przy Gabinecie Ministrów Ukrainy. Fundusz sfinansował ze środków publicznych prawie 200 ukraińskich startupów.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn