26 lipca 2021. Ukraiński Fundusz Startupowy wycofał finansowanie dla startupu Apiway ze względu na prorosyjskie sympatie prezesa startupu Antona Wybornego.

Ukraiński Fundusz Startupowy przeanalizował publikacje na osobistych stronach Antona Wybornego w sieciach społecznościowych Facebook i Telegram. Fundusz nie podziela opinii wyrażonych przez Wybornego w kwestiach poruszanych w tych publikacjach. Zdaniem Funduszu w konsekwencji te wypowiedzi niosą ze sobą ryzyko reputacyjne dla Funduszu.

Fundusz podjął więc decyzję o wycofaniu wniosku o dofinansowanie programu wsparcia dla startupu Apiway. 

Prawnik i działacz Serhij Sternenko zwrócił uwagę na prorosyjskie sympatie Wybornego. Udostępnił zrzuty ekranu z jego stron, na których m.in. pozytywnie wypowiedział się na temat artykułu prezydenta Putina na temat Ukrainy .

  • Apiway to usługa bezpłatnej integracji usług chmurowych między sobą bez udziału programisty. Prezentacja Apiway dla inwestorów odbyła się w grudniu 2020 roku i startup otrzymał wtedy 50 tys. USD finansowania.
  • Ukraiński Fundusz Startupowy powstał przy Gabinecie Ministrów Ukrainy. Fundusz sfinansował ze środków publicznych prawie 200 ukraińskich startupów.

OT