Filary modernizacji

15 maja 2024. Ukraine Facility będzie obejmował instrument inwestycyjny, Ukraine Investment Framework, z którego będą mogły korzystać ukraińskie samorządy i przedsiębiorstwa. Wicepremier Julia Swyrydenko wyjaśniła, jak będzie działał II filar Ukraine Facility.

Przypomnijmy, że 14 maja Rada Europejska ostatecznie zatwierdziła Ukraine Plan, dokument będący ukraińską odpowiedzią na Ukraine Facility. Ukraińskie Ramy Inwestycyjne (UIF), czyli II filar programu pomogą zaangażować sektor prywatny w rozwój ukraińskiej gospodarki. i zapewnią dodatkowe możliwości dla miast i społeczności.

„Ukraińskie Ramy Inwestycyjne to 9,3 mld EUR. Poprzez różne instrumenty podziału ryzyka, finansowanie mieszane i dotacje, pomogą przyciągnąć około 40 mld EUR do ukraińskiej gospodarki w nadchodzących latach. Aby jak najlepiej wykorzystać ten instrument, zachęcamy firmy i gminy do przygotowania wniosków już teraz. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy ma odpowiednią wiedzę, aby to zrobić, dlatego Ministerstwo Gospodarki jest gotowe zapewnić niezbędną pomoc. Współpracujemy z darczyńcami i inwestorami w celu pozyskania funduszy dla zespołów ekspertów, którzy pomogą w przygotowaniu projektów inwestycyjnych” – powiedziała Julia Swyrydenko.

Według Julii Swiridenko, potrzeby w zakresie odbudowy Ukrainy osiągnęły już prawie 500 mld USD. Około połowa tej kwoty jest potrzebna na odbudowę zakładów produkcyjnych i infrastruktury. Oznacza to, że nie możemy obejść się bez przyciągania inwestycji w sektorze realnym. I nie chodzi tylko o pieniądze, ale także o dzielenie się technologiami, innowacyjnym sprzętem, doświadczeniem i zacieśnianie więzi biznesowych.

W artkule dla Forbes Julia Swiridenko wymieniła ułatwienia dla ukraińskiego biznesu, które otrzyma dzięki Ukraine Facility. Są one podzielone na cztery grupy:

  1. Zmniejszenie kosztów zabezpieczenia przy uzyskiwaniu kredytów.

Międzynarodowe instytucje finansowe pokryją część lub całość kosztów zabezpieczenia, zapewniając niezbędne gwarancje bezpośrednio lub za pośrednictwem ukraińskich banków. Ułatwi to dostęp do finansowania.

  1. Niższy koszt kapitału dzięki finansowaniu mieszanemu.

Na przykład, jeśli projekt wymaga 5 mln EUR, ale wysokie stopy procentowe sprawiają, że jest to nieosiągalne dla firmy, można skorzystać z finansowania mieszanego. Połowę środków można otrzymać w formie pożyczki, a drugą połowę w formie dotacji.

  1. Pomoc techniczna ( III filar Ukraine Facility).

Firmy będą mogły uzyskać porady dotyczące przygotowywania wniosków o finansowanie, finalizowania projektów i innych niezbędnych przygotowań do przyciągnięcia inwestycji.

  1. Rozszerzenie dostępnych programów finansowania.

Istniejące programy międzynarodowych instytucji finansowych będą dodatkowo finansowane, dzięki czemu więcej firm – zarówno prywatnych, jak i publicznych – będzie mogło skorzystać z ich możliwości.

Ważną kwestią jest to, kiedy II i III filar Ukraine Facility zacznie działać. W marcu rząd, wraz z Komisją Europejską i międzynarodowymi instytucjami finansowymi, opracował program obejmujący finansowanie projektów, dotacje, pomoc techniczną w zakresie studiów wykonalności oraz finansowanie za pośrednictwem ukraińskich banków poprzez udzielanie gwarancji.

W kwietniu tego roku komitet sterujący Ukraine Facility odbył swoje pierwsze posiedzenie w celu zatwierdzenia zasad i wytycznych strategicznych. Zdecydowano również, że pierwsze programy inwestycyjne zostaną ogłoszone na konferencji Ukraine Recovery Conference w Berlinie w dniach 11-12 czerwca. Pierwsza faza programu inwestycyjnego zaplanowana jest na lata 2024-2025.

Wiktoria Czyrwa
Photo by Allison Saeng on Unsplash

Facebook
Twitter
LinkedIn