Polska pomaga Ukrainie w logistyce zboża

7 lipca 2022 . Polska poszukuje sposobów rozwiązania problemów logistyki ukraińskiego zboża do krajów azjatyckich i afrykańskich. Kwestia ta została rozpatrzona na pierwszym posiedzeniu Międzyresortowego Zespołu do spraw Transportu Produktów Rolnych i Spożywczych z Ukrainy.

Spotkaniu przewodniczył wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Uczestnicy posiedzenia rozmawiali o logistyce zboża z Ukrainy w trzech głównych miejscach: na przejściach granicznych, w transporcie kolejowym oraz w portach. Doszli do wniosku, że konieczne jest usprawnienie transportu kolejowego, aby można było przewozić zboże bezpośrednio w ukraińskich wagonach do portu w Gdańsku.

Omówiono możliwość utworzenia terminalu zbożowego o powierzchni magazynowej około 100 000 metrów kwadratowych. Zdaniem Henryka Kowalczyka umożliwiłoby to eksport zboża – zarówno ukraińskiego, jak i polskiego – na dużą skalę.

Według wicepremiera Polska może zapewnić eksport ok. 1,5 mln ton zboża z Ukrainy miesięcznie. Jednak zapotrzebowanie Kijowa to około pięciu milionów. Jednocześnie Henryk Kowalczyk podkreślił, że wbrew obietnicy Unia Europejska nie udziela pełnej pomocy – w szczególności kontenerów do przewozu zboża czy sprzętu do przeładunku.

„Zapowiedziano nam korytarze solidarności, ale nie ma konkretnych działań. Apeluję do Unii Europejskiej o dostarczenie nam kontenerów na zboża i sprzętu przeładunkowego, bo Polska i Ukraina mają różne tory. Trzeba myśleć o tym, co będziemy robić po zbiorach. Mamy na to półtora miesiąca” – powiedział.

Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy aktywnie pracuje nad rozwiązaniem kwestii odblokowania eksportu zbóż. Ponad 20 firm już planuje lub rozpoczęło budowę obiektów przeładunkowych na terenach, przez które przebiegają nowe szlaki logistyczne.

„Aktywnie pracujemy nad zwiększeniem logistyki przez granice zachodnie. W tym miesiącu spodziewamy się około dwóch milionów ton eksportu zboża, które przeszło już przez nowe marszruty logistyczne. Są to Polska, Rumunia, Węgry i Słowacja. I mamy potencjał do wzrostu. Ponad 20 firm planuje lub rozpoczęło budowę obiektów przeładunkowych w tych strefach. Prowadzimy negocjacje z UE i pod koniec lipca odbędzie się osobne spotkanie z szerokim gronem uczestników na szczeblu ministrów rolnictwa i transportu odpowiednich krajów, w celu przede wszystkim zwiększenia europejskiej infrastruktury na wagony i ciężarówki, bo jest ich katastrofalny brak” – podkreślił minister polityki agrarnej i żywnościowej Ukrainy Mykoła Solski.

Optymistyczne wieści napływają również z Turcji: prezydent Recep Tayyip Erdogan po spotkaniu z premierem Włoch Mario Draghim powiedział, że w ciągu najbliższych 7-10 dni będzie możliwe osiągnięcie porozumienia w sprawie otwarcia „korytarzy zbożowych” dla eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne. Według niego Turcja dokłada maksymalnych starań, aby zintensyfikować proces negocjacyjny między Ukrainą a Rosją, aby stać się mediatorem dla jak najszybszego rozwiązania kwestii dostaw żywności do krajów Azji i Afryki.

Wcześniej informowano, że w ciągu czterech miesięcy wojny Ukraina zdołała wyeksportować zaledwie 5,2 mln ton produktów rolnych, podczas gdy do 24 lutego wolumen eksportu zboża przez porty morskie wynosił 4-5 mln ton miesięcznie.

Wiktoria Czyrwa

 

Facebook
Twitter
LinkedIn