Gospodarka stanu wojny

6 marca 2022. Czołowi ukraińscy ekonomiści wezwali ekonomistów z całego świata do pomocy gospodarczej dla ich kraju. Według ich szacunków potrzeba 200- 300 mld USD na ustabilizowanie gospodarki, przywrócenie infrastruktury, działalności gospodarczej i wsparcie makrofinansowe.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenia w komunikacie, że Ukraina poniesie znaczne koszty odbudowy zniszczonej w czasie wojny infrastruktury. „MFW uważa, że oprócz ofiar śmiertelnych, szkody gospodarcze dla Ukrainy są już znaczące”.

Gabinet Ministrów Ukrainy wprowadził zerowe kwoty na podlegający licencjonowaniu eksport żyta, owsa, gryki, prosa, cukru i soli, nadających się do spożycia przez ludzi.

Wprowadzono również zerowe kwoty na wywóz żywego bydła i jego mrożonego mięsa.”

Stowarzyszenie Biznesu Europejskiego w skład, którego wchodzi ponad 1000 ukraińskich firm i przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym, przeprowadziło ankietę wśród swoich członków.

Około 56 proc. firm odpowiedziało, że nie pracuje w czasie działań wojennych (29 proc. firm członkowskich zgłosiło, że obecnie nie pracuje, 27 proc zawiesiło pracę, ale chce wznowić działalność). W pełni operacyjnych jest 17 proc. należących do Stowarzyszenia, 16 proc. pracuje, lecz ograniczyło obszar działalności, 19 proc.  zamknęło niektóre biura lub punkty sprzedaży detalicznej.

Tylko 1 proc. badanych firm zgłosiło, że planuje zakończyć działalność.

Większość firm- członków Stowarzyszenia, czyli 63 proc. nadal wypłaca pensje pracownikom w całości, 45 proc. wypłaca dodatki do pensji robi. Tylko 3 proc. firm zostało zmuszonych do zmniejszenia wypłat, a 1 proc. firm wysłało pracowników na urlop bezpłatny.

Jak firmy należące do Stowarzyszenia Biznesu Europejskiego pomagają armii i obronie terytorialnej Ukrainy?

  • 41 proc. finansowo wspiera wojsko.
  • 35 proc. wspiera swoich pracowników, którzy bronią Ukrainy.
  • 31 proc. dostarcza swoje produkty wojsku.
  • 29 proc. świadczy usługi na rzecz obrony kraju.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn