Podatki online

22 marca 2021. Już wiosną będzie można spłacić podatki w serwisie internetowym Diia – zapowiedział Mychajło Fedorow, Wicepremier i Minister Transformacji Cyfrowej Ukrainy.

W aplikacji Diia można zadeklarować własne dochody oraz zapłacić podatki dla biznesu, w tym podatek jednolity i jednolitą składkę na ubezpieczenie społeczne (JSUS). Na serwisie Diia będzie również dostępne oświadczenie o dochodach i opłaceniu podatków od osób fizycznych.

Podczas złożenia deklaracji serwis Diia automatycznie pobierze dane o rachunku przedsiębiorstwa i wysokości należnych opłat – takich jak JSUS. Dla rozliczenia jednolitej składki wystarczy tylko wprowadzić kwotę przychodu. Użytkownicy będą również otrzymywały powiadamiania o terminach składania deklaracji i opłacenia podatków. Fedorow zaznaczył, iż proces zajmie kilka kliknięć – to nowa rzeczywistość dla przedsiębiorców.

Na portalu Diia już działa system szybkiej rejestracji biznesu online. Czas rejestracji fizycznej osoby-przedsiębiorcy (FOP) wynosi 15 minut, a spółki z o. o. jedynie w 20 minut. Ponad 50 proc. nowych FOPów rejestruje się online, podczas gdy w ubiegłym roku liczba ta wynosiła tylko 4-6 proc. W 2020 r. z możliwości internetowej rejstracji skorzystało 260 tys. FOPów.

W najbliższym czasie planowane jest uruchomienie serwisu Diia.City przeznaczony dla sektora IT i przemysłów kreatywnych. Przedsiębiorcy – rezydenci Diia.City będą płacić niższy podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) w wysokości jedynie 5 proc. (plus 1,5 proc. podatku wojskowego) zamiast standardowych 18 proc. Ponadto podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) zostanie zastąpiony tzw. podatkiem od wyprowadzonego kapitału w wysokości 9 proc. Więcej na temat w artykule „Diia City i wzrost IT”.

Ministerstwo Transformacji Cyfrowej poinformowało też, że trwają pracy nad uruchomieniem jednolitego systemu elektronicznego w sektorze budowlanym. W ramach tego już działa portal e-construction zawierający m.in. rejestr robót budowlanych. Na portalu Diia  dostępnych jest 12 procedur związanych z budownictwem, w tym dokumenty niezbędne do rozpoczęcia prac budowlanych. Potencjalne oszczędności wynikające z cyfryzacji sfery budowlanej szacowane są 26,5 mln USD rocznie. Więcej na temat digitalizacji i nowych projektach Ministerstwa Transformacji Cyfrowej w artykułach „Cyfrowe wsparcie dla biznesu”, „Nowe usługi onlineoraz5G w UNIT.city.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn