Diia City i wzrost IT

12 marca 2021. Minister Transformacji Cyfrowej Ukrainy przewiduje wzrost przychodów branży IT z 6 mld USD do 16,5 mld USD po uruchomieniu Diia City.

Podczas forum „Ukraina 30. Kultura. Media. Turystyka” Mychajło Fedorow, Wicepremier i Minister Transformacji Cyfrowej Ukrainy powiedział o planach resortu na kolejne pięć lat. Dzięki specjalnym regulacjom prawnym i fiskalnym dla Diia City zwiększą się wpływy Ukrainy  z IT: z 6 mld USD do 16,5 mld USD w 2025 roku. Zwiększy się też liczba pracowników tego sektora- z 200 tys. do 450 tys.

Celem ministerstwa jest dwukrotne zwiększenie udziału branż IT i kreatywnej w PKB Ukrainy- z ok. 5 proc. do 10 proc.

Fedorow napisał na Facebooku, że obecnie sektor IT rośnie o 20-30 proc. w ciągu roku, ale wraz z wprowadzeniem dodatkowych zachęt Diia City, sektor może wzrosnąć o 40-50 proc. Według Fedorowa Diia City będzie sprzyjać powstawaniu firm o przychodach przekraczających 100 mln USD, które zostaną zarejestrowane w Ukrainie, a nie za granicą.

Przedsiębiorcy – rezydenci Diia City będą płacili niższy podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) w wysokości 5 proc. a nie standardowy podatek 18 proc., plus 1,5 proc. podatku wojskowego.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn