Nowe usługi online

29 stycznia 2021. Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy zapowiedziało szereg nowych projektów i serwisów, które będą uruchomione w 2021 r.

Wśród planowanych projektów są następujące:

 • Dija ID – nowoczesny podpis cyfrowy, który ułatwi Ukraińcom korzystanie z usług online. Za pomocą kilku kliknięć w smartfonie można będzie uzyskać kwalifikowany podpis elektroniczny. Umożliwi to podpisywanie dokumentów oraz otrzymania usług administracyjnych i finansowych za pomocą smartfonów.
 • Zmiana miejsca rejestracji online. W tym celu jeszcze pod koniec 2020 roku rząd uruchomił pilotażowy projekt dotyczący rejestracji i wyrejestrowania miejsca pobytu w formie elektronicznej.
 • Nowe usługi budowlane w Dija – odpowiednie dokumenty niezbędne do rozpoczęcia prac budowlanych oraz dopuszczenia obiektów klasy CC2 i CC3 do eksploatacji. Ponadto wkrótce w serwisie pojawią się usługi podatkowe, w tym tzw. osobisty gabinet płatnika podatków. Dodatkowo odbędzie się zastąpienie papierowego zwolnienia lekarskiego elektronicznym.
 • Automatyczna rejestracja działalności dla osób fizycznych – przedsiębiorców (ukr. FOP). W trakcie przygotowywania znajdują się odpowiednie zmiany do ustawodawstwa. Odpowiednie zmiany do przepisów o rejestracji działalności FOP bez udziału rejestratora już są przygotowywane. Warto również zaznaczyć, że dzięki cyfryzacji usług proces rejestracji FOP już spadł z 30 do 3 etapów. W ciągu 8 miesięcy istnienia serwisu Dija z niego skorzystało ponad 200 tys. osób. Rok temu jedynie 4-6 proc. przedsiębiorców otwierało biznes online, teraz jest to około 50 proc. – zaznacza Mychajło Fedorow, Wicepremier i Minister Transformacji Cyfrowej Ukrainy.

  M. Fedorow podkreślił, iż jeszcze w marcu 2020 r. Gabinet Ministrów zatwierdził nowe stanowisko CDTO – kierownik cyfrowej transformacji w organie administracji publicznej. W tej chwili w każdym ministerstwie jest swój CDTO w roli zastępcy ministra w dziedzinie digitalizacji. Ponadto CDTO są również na poziomie administracji obwodów i rad miast. W samym ministerstwie transformacji są tzw. DTPM, czyli koordynatorzy projektów cyfryzacji. Powstała także „Dija” Company jako pierwsza państwowe IT-przedsiębiorstwo Mincyfry. Fedorow spodziewa się, iż do 2024 r. z usług publicznych online będzie korzystać 90 proc. Ukraińców. Więcej o transformacji cyfrowej w artykułach „Harbor czyli ukraiński port IT” oraz „Latarnia morska dla sektora IT”.

  Valentyn Honcharenko

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn