Latarnia morska dla sektora IT

23 grudnia 2020. Ministerstwo Transformacji Cyfrowej uruchomiło platformę 360 Tech Ecosystem Overview, która zawiera dane o wszystkich ukraińskich firmach i produktach IT.

360 Tech Ecosystem Overview to portal internetowy służący do wyszukiwania informacji biznesowych o firmach IT, pracownikach, inwestorach i całym środowisku technologicznym Ukrainy. Zgromadzone informacje obejmują aktualną sytuację firm informatycznych, dane o założycielach i zarządzających, klasyfikację firm według branży, inwestycje i finansowanie, fuzje i przejęcia, aktualności oraz trendy branżowe. Na portalu znajduje połączona baza danych szeregu organizacji, w tym USF, DOU, LIFT99, We_Challenge, Center42, UNIT.City.

Oleksandr Borniakow – Wiceminister Transformacji Cyfrowej Ukrainy zaznaczył, iż platforma otwiera nowe możliwości dla rynku i pozwoli wszystkim jego uczestnikom branży na interakcję i rozwój. Jest to kolejny krok do osiągnięcia ambitnego celu, którym jest podwojenie udziału sektora IT w PKB państwa do 10 proc. w ciągu 3 lat – podkreślił O. Borniakow. Więcej na ten temat w artykule „Dziesięć procent z IT”.

Oleksandr Yatsenko, partner zarządzający BRISE Capital powiedział, że celem projektu jest zebranie jak najpełniejszej bazy danych o ukraińskich zespołach i produktach oraz umożliwienie poznania Ukrainy jako kraju nowoczesnego i kreatywnego. Inicjatywa służy również doskonałym przykładem kooperacji różnych podmiotów, które wspólnie stworzyły unikalny portal rozwoju przedsiębiorczości i technologii w Ukrainie.

Obenie w Ukrainie działa od 3000 do 5000 firm IT. Ukraiński rynek informatyczny ma duży potencjał i szereg przewag konkurencyjnych, w tym elastyczny system podatkowy (5 proc. dla firm IT). Planowane jest również wdrożenie specjalnego modelu opodatkowania, elastycznych warunków zatrudnienia i odrębnej procedury interakcji z państwowymi organami regulacyjnymi dla przedsiębiorstw IT. Więcej na temat rozwoju branży informatycznej i sektora innowacyjności w artykułach „Harbor czyli ukraiński port IT” oraz „Pierwszy rok Funduszu Startupowego”.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn