Harbor czyli ukraiński port IT

14 grudnia 2020. W ramach pierwszej konferencji „Ukraine: Investment Harbor in the Time of Change” odbyła się dyskusja „Ukraina – europejski IT Hub”. Udział w dyskusji wziął Mychajło Fedorow – Wicepremier i Minister Transformacji Cyfrowej Ukrainy oraz przedstawiciele innowacyjnych firm.

Mychajło Fedorow powiedział, że Ukraina staje się światowym IT Hubem w zakresie outsourcingu informatycznego, wykazuje też największe tempo cyfryzacji państwa i usług publicznych. Ukraina jako pierwsze państwo  na świecie uruchomiła paszporty elektroniczne oraz jako czwarte w Europie – elektroniczne prawa jazdy. Fedorow dodał, że państwo – w celu przyciągania specjalistów – stara się stwarzać możliwości załatwienia spraw biznesowych w sposób najszybszy i najłatwiejszy. Priorytetem jest rozwój elektronicznego serwisu usług publicznych „Dija”. Procedowany jest  również projekt ustawy o „Dija city”, który przewiduje stworzenie specjalnego systemu prawnego dla branży IT. W tych ramach firmy będą miały specjalny model opodatkowania, elastyczne warunki zatrudnienia i odrębną procedurę interakcji z państwowymi organami regulacyjnymi.

Wicepremier zwrócił też uwagę na znaczenie edukacji i nauki. W ciągu kilku miesięcy w ok. 90 uniwersytetach wdrożony został kurs przedsiębiorczości i innowacji, który w przyszłym półroczu będzie też dostępny w szkołach podstawowych. Co więcej, ponad 500 tys. osób odbyło nowy, darmowy kurs edukacji cyfrowej.

Lenna Koszarny – współzałożycielka i dyrektorka generalna firmy inwestycyjnej Horizon Capital zaznaczyła, że Ukraina nie ma zamiaru być zaawansowanym cyfrowo państwem, bo już nim jest. Działą wiele ukraińskich firm, które stały się międzynarodowo znanymi markami, jak np. Grammarly, People.ai oraz Jooble. Dodała również, że Ukraina staje się coraz bardziej interesującym miejscem do lokowania zagranicznego kapitału, czego dowodem m.in. inwestycja jej firmy w sferę ukraińskich usług telekomunikacyjnych w wysokości 200 mln USD. Czynnikami wyróżniającymi Ukrainę na tle innych państw są utalentowane kadry, szerokie możliwości i potencjał rozwoju, elastyczny system podatkowy (5 proc. dla firm IT) oraz postępująca transformacja cyfryzacja.

Yuriy Lazebnikov – partner zarządzający „Techiia” zwrócił uwagę, że skupienie się na wspieraniu outsourcingu nie stanowi przeszkody w rozwoju branży, jest nawet czynnikiem sprzyjającym kształceniu kadr i powstawaniu ukraińskich firm. Powiedział, że brak kapitału na wewnętrznym rynku zmusza przedsiębiorstwa do realizacji pomysłów i sprzedania produktów za granicą, przede wszystkim w USA i Unii Europejskiej.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn