5G w UNIT.city

12 marca 2021. Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy rozpoczyna szeroko zakrojoną współpracę z parkiem innowacji UNIT.City.

Współpraca w ramach partnerstwa przewiduje:

  • otwarcie ośrodka testowego, a następnie centrum badawczo-rozwojowego do wykorzystania technologii 5G na terenie UNIT.City.
  • Rozwój innowacyjnej przedsiębiorczości i wdrożenie technologii cyfrowych w różnych sferach życia społecznego;
  • Realizacja wspólnych projektów wspierających małe i średnie przedsiębiorstwa w ramach Dija.Biznes;
  • Wykorzystanie serwisu Dija oraz Dija.ID przez gości UNIT.City zamiast dokumentów fizycznych i elektronicznego podpisu cyfrowego.

Kostiantyn Yevtushenko – partner zarządzający UNIT.City zaznaczył, iż „dokłada się wszelkich starań, aby park innowacji UNIT.City był oknem dla inwestycji zagranicznych w Ukrainie. Partnerstwo z Ministerstwem Transformacji Cyfrowej wzmocni ekosystem technologiczny i zapewni nowe możliwości dla rezydentów ośrodka”.

  • W ubiegłym roku otworzono trzy centra Dija.Biznes, natomiast w 2021 r. planuje się uruchomienie od 7 do 15 takich placówek. Serwis Dija.Biznes oferuje m.in. bezpłatny online consulting w ponad 50 obszarach oraz jednolity katalog usług i możliwości dla przedsiębiorców. Wkrótce na portalu pojawi się również platforma inwestycyjna, służąca do współpracy między przedsiębiorcami i potencjalnymi inwestorami, oraz serwis sourcingowy, umożliwiający szybkie znalezienie klientów i partnerów za granicą. Więcej o tym w artykułach „Cyfrowe wsparcie dla biznesu” oraz „Nowe usługi online”.
  • Mychajło Fedorow, Wicepremier i Minister Transformacji Cyfrowej Ukrainy poinformował, iż w ciągu br. w Ukrainie powstanie kilka ośrodków testowych sieci 5G, a już od grudnia planuje się sprzedaż licencji 5G. Planowane jest objęcie zasięgiem 5 największych miast Ukrainy w ciągu 4 lat. Natomiast kluczowym celem ministerstwa jest również zapewnienie 95 proc. Ukraińców dostępu do sieci 4G w ciągu najbliższych trzech lat. Więcej o tym w artykule „Nadzieja na 5G w 2021 roku”.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn