Cyfrowe wsparcie dla biznesu

11 lutego 2021. W ciągu najbliższych trzech lat Ministerstwo Transformacji Cyfrowej planuje uruchomić w ukraińskich miastach centra wsparcia dla przedsiębiorców „Dija.Biznes”.

Taki zamiar ogłosiła Valeriia Ionan – wiceminister transformacji cyfrowej ds. integracji europejskiej Ukrainy, w swoim wystąpieniu w ramach Ogólnoukraińskiego forum „Ukraina 30. Koronawirus: wyzwania i odpowiedzi”. Pandemia ujawniła zapotrzebowanie na takie centra, gdyż wiele firm, które działały offline, nie było w stanie dostosować się i przenieść do sieci. W ubiegłym roku otworzono trzy centra Dija.Biznes, natomiast w 2021 r. planuje się uruchomienie od 7 do 15 takich placówek.

Serwis Dija.Biznes oferuje szereg materiałów i narzędzi, które są przydatne dla przedsiębiorców lub osób planujących rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Wśród nich:

  • 100 pomysłów na biznes z wysokością inwestycji na średnim poziomie;
  • Schematy dla poszczególnych operacji biznesowych;
  • Jednolity katalog usług i możliwości (mikrogranty, granty, programy pożyczkowe itp.);
  • Bezpłatny online consulting w ponad 50 obszarach;
  • Bezpłatna narodowa szkoła internetowa dla przedsiębiorców;
  • Mapa sieci wsparcia dla biznesu;
  • Studia przypadków i aktualności branży.

Wiceminister dodała, iż w ciągu najbliższych miesięcy na portalu Dija.Biznes zostanie uruchomiony duży moduł inwestycyjny, który będzie służył jako platforma współpracy między przedsiębiorcami i potencjalnymi inwestorami. Na portalu jest również przygotowywana platforma sourcingowa, która pozwoli ukraińskim przedsiębiorcom szybko znaleźć klientów i partnerów za granicą. Wcześniej pisaliśmy także o innych usługach, których uruchomienie jest zaplanowane na bieżący rok, w tym m.in. zautomatyzowanie procesu rejestracji działalności dla osób fizycznych – przedsiębiorców. Więcej o tym w artykule „Nowe usługi online”.

Ponadto Valeriia Ionan zapowiedziała powstanie w tym roku Państwowej Agencji ds. Rozwoju Przedsiębiorczości i Eksportu. Nad jej uruchomieniem intensywnie pracuje ministerstwo.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn