Rozmowa prezydentów

25 lutego 2021. Wczoraj rozmawiali telefonicznie prezydenci Polski i Ukrainy, Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski. 

Jednym z tematów rozmowy było przeciwdziałanie realizacji rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. Prezydent Zełenski podkreślił, że „ten projekt to tak naprawdę pułapka dla całej Europy. Nie można na to pozwolić. Dalsze wzmocnienie sankcji wobec tego projektu jest gwarancją bezpieczeństwa energetycznego Europy”.

Ukraiński prezydent poinformował swojego polskiego odpowiednika o dostawie pierwszej partii szczepionki AstraZeneca, która pozwoli na rozpoczęcie programu szczepień. Ponadto Wołodymyr Zełenski podziękował Andrzejowi Dudzie za gotowość przekazania z Polski do Ukrainy 1,2 mln dawek szczepionki AstraZeneca, otrzymanych w ramach wspólnych zamówień unijnych. Szef ukraińskiego państwa podkreślił, że ten krok jest ważnym sygnałem solidarności z Ukrainą. Więcej o tej sprawie w artykule „Szczepionka dla Ukraińców w Polsce i w Ukrainie”.

Prezydenci omówili również sytuację w regionach dotkniętych konfliktem na wschodzie Ukrainy oraz kwestie współpracy gospodarczej i infrastrukturalnej. Dotyczyło to w szczególności planów budowy i naprawy dróg oraz modernizacji przejść granicznych. Więcej o tym w artykule „Wspólne utrzymanie mostów granicznych”.

Prezydent Ukrainy zaprosił Prezydenta RP do udziału w uroczystych obchodach 30. rocznicy odzyskania przez Ukrainę niepodległości oraz w szczycie „Platformy Krymskiej” – inicjatywie skierowanej na pokojowe odzyskanie okupowanego przez Federację Rosyjską półwyspu.

Foto: Kancelaria Prezydenta RP

Na podstawie informacji Biura Prezydenta Ukrainy

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn