Szczepionka dla Ukraińców w Polsce i w Ukrainie

19 lutego 2021. Polska planuje odsprzedać krajom Partnerstwa Wschodniego UE, w tym Ukrainie, oraz krajom z Bałkanów 4 mln dawek szczepionki AstraZeneca. W trzecim etapie szczepienia przeciwko koronawirusowi, Polska zapewni szczepienie wszystkim obywatelom Ukrainy, którzy przebywają w niej legalnie.

Wiadomość o odsprzedaży szczepionki podał PAP wiceminister zdrowia RP Maciej Miłkowski. Z jego wypowiedzi dowiedzieliśmy się, że:

  • Polska kupiła 20 mln dawek szczepionki AstraZeneca, z czego 16 mln przewidziano wykorzystać w Narodowym Programie Szczepień, zaś 4 mln dawek przeznaczono na odsprzedaż krajom Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów, m.in. Ukrainie (1,2 mln szczepionek). Jednak konkretne terminy dostaw nie zostały jeszcze ustalone.
  • AstraZeneca zadeklarowała, że wszystkie 20 mln dawek zostanie dostarczonych do Polski w pierwszym półroczu 2021 roku. Nie ma jeszcze potwierdzenia od tej firmy, ile dawek dostarczy w drugim kwartale, a najprawdopodobniej realizacja transakcji nie zakończy się w drugim kwartale tego roku.
  • Nie ustalono jeszcze konkretnego terminu odsprzedaży tych dawek za granicę. Wstępnie planowano, że nastąpi to w kwietniu. Decyzja zostanie podjęta przez polskie władze po otrzymaniu harmonogramu dostaw na drugi kwartał od wszystkich producentów szczepionek, w tym firm Johnson&Johnson i CureVac. Przede wszystkim szczepionki mają być skierowane dla obywateli Polski.
  • Obecnie trwają prace nad uzyskaniem formalnej zgody UE na odsprzedaż szczepionki AstraZeneca. Umowa będzie trójstronna – między producentem, UE a krajem trzecim.

Minister zdrowia RP Adam Niedzielski tłumaczył, że Polska zamówiła więcej dawek niż jest to konieczne do szczepienia całej populacji kraju, która wynosi około 38 mln osób, ponieważ część szczepionek nie przeszła jeszcze procesu weryfikacji i zatwierdzenia.

W Polsce w trzecim etapie szczepienia przeciwko koronawirusowi zapewnią wszystkim obywatelom Ukrainy, którzy są legalnie w kraju, ale mogą nie mieć ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku szczepienia konieczne będzie okazanie paszportu.

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia RP w odpowiedzi na zapytanie Ukrinform: „cudzoziemcy z krajów trzecich (spoza UE), którzy legalnie przebywają na terytorium Polski (na przykład mają kartę pobytu czasowego i stałego) zostaną zaszczepieni na takich samych warunkach jak obywatele RP. Oznacza to, że cudzoziemcy, którzy są nieubezpieczeni, zostaną również zaszczepieni z budżetu kraju”.

Szczepienia cudzoziemców, w tym obywateli Ukrainy, odbędą się w Polsce na ostatnim, trzecim etapie kampanii, po otrzymaniu szczepień przez wszystkich obywateli Polski w wieku od 18 lat, którzy nie zostali uwzględnieni w harmonogramie szczepień na zerowym (lekarze), pierwszym (seniorzy, nauczyciele, pracownicy Sił Zbrojnych) i drugim (osoby z chorobami przewlekłymi, pracownicy krytycznych sektorów gospodarki) etapie.

Obecnie w Polsce wykonano już prawie 2,4 mln szczepień, jednocześnie trwa zero i pierwszy etap szczepień. W dniu 18 lutego w Polsce wykonano 2,29 mln szczepień. Druga dawkę otrzymało ponad 774 tys. osób, w tym 94 proc. lekarzy.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn