1 lutego 2021. Minister infrastruktury Władysław Kryklij poinformował na Facebooku, że planowana jest budowa 1400 km dróg w systemie koncesyjnym, z udziałem prywatnych inwestorów.
W pierwszym etapie zostanie naprawionych sześć odcinków dróg:
– Charków-Dniepr-Zaporoże (M-29, M-04, M-18).
– Boryspol-Połtawa (M-03).
– Chersoń-Mikołajów (M-14).
– Kijów-Żytomierz-Równe (M-06).
– Jahodyn-Kowel-Łuck (M-07, M-19).
– Dniepr-Krzywy Róg-Mikołajów (M-04, H11).
Zdaniem ministra przewidywana kwota początkowych inwestycji w każdy z tych projektów to 200-350 mln USD. Zasady koncesji przewidują także dalsze utrzymanie drogi przez inwestora przez kolejne 20 lat lub dłużej.
Kryklij wyjaśnił, że przejazd tymi drogami będzie bezpłatny dla obywateli. Państwo zapłaci inwestorowi za wybudowaną infrastrukturę, ale w ratach, przez 20-30 lat. Jeżeli droga nie będzie utrzymywana zgodnie z ustalonymi standardami, płatność państwa na rzecz inwestora będzie pomniejszona o odpowiednią kwotę kar, określoną w umowie.
- EBOR udzielił pożyczki dla Ukrainy w wysokości 450 mln EUR na rozbudowę infrastruktury drogowej.
- Prezes Państwowej Agencji Dróg (Ukrawtodor) – Oleksandr Kubrakow zapowiedział, że w ciągu 1-2 lat zostanie zbudowana międzynarodową autostradę z przejścia granicznego Krakowiec na granicy z Polską do Lwowa.
- Ranking Ukrainy poprawił się aż o 20 pozycji w kategorii „jakości drogowej” Legatum Prosperity Index 2020 – obecnie Ukraina zajmuje tu 126 miejsce. Przez 3 lata, do 1 października 2019 r. szefem rządowej agencji Ukrawtodor (odpowiednik polskiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad) był Sławomir Nowak.
OT