Autostrada Krakowiec – Lwów

21 grudnia 2020. Prezes Państwowej Agencji Dróg (Ukrawtodor) – Oleksandr Kubrakow zapowiedział, że w ciągu 1-2 lat zostanie zbudowana międzynarodową autostradę z przejścia granicznego Krakowiec na granicy z Polską do Lwowa.

„W planach na najbliższe dwa lata jest zbudowanie właściwej drogi międzynarodowej kategorii z Krakowca, która będzie kontynuacją autostrady prowadzącej na Ukrainę od strony polskiej. Budowa przewiduje rozmieszczenie odpowiedniej  infrastruktury i zapewnienie przepustowości 65 km trasy i może rozpocząć się natychmiast po aktualizacji starego projektu z 2003 roku” – powiedział Oleksandr Kubrakow.

Kubrakow przypomniał, że z Polski do przejścia granicznego w Krakowcu biegnie już autostrada, jednak Polacy nie otwierają na niej pełnoprawnego ruchu, bo nie ma dalej drogi z odpowiednią infrastrukturą i przepustowością.

Wcześniej Ukrawtodor  opracował projekt GO Highway, który miał łączyć Odessę i Gdańsk dobrym połączeniem drogowym. Ukraińska część korytarza miała przebiegać wzdłuż trasy Odessa-Humań-Lwów-Krakowiec. Planowano wykonanie średniego remontu odcinka autostrady M-12 między Lwowem a Umanem.

Kierownictwo Ukrawtodoru i przedstawiciele Banku Światowego w 2018 roku rozmawiali o rozpoczęciu projektu budowy koncesyjnej drogi Lwów – Krakowiec, która powinna stać się integralną częścią międzynarodowej autostrady GO (Gdańsk – Odessa). 

Nowa droga połączy Ukrainę z polską autostradą A4, która przebiega przez południową Polskę do granicy z Niemcami, a także z drogą S19 prowadzącą do Warszawy i Gdańska.

Dariusz Kostrzębski

Facebook
Twitter
LinkedIn