12 lutego 2025. Komisja Europejska powołała Radę Audytową Instrumentu na rzecz Ukrainy/Ukraine Facility. Przewodniczącym Rady został prof. Marek Belka były premier, prezes Narodowego Banku Polskiego i eurodeputowany.
Zastępcą przewodniczącego został Gijs DeVries– doświadczony ekspert w dziedzinie audytu i kontrolingu. Członkiem Rady jest Gunnar Wälzholz – specjalista ds. finansowania odbudowy i procesów rozwoju.
W Decyzji Wykonawczej Komisji Europejskiej 2024/1697 z dnia 12 czerwca 2024 czytamy:
„1. Rada Audytowa wspiera Komisję stale monitorując system zarządzania i kontroli Ukrainy w odniesieniu do wykorzystania finansowania unijnego w ramach Instrumentu oraz sygnalizując wszelkie problemy systemowe lub potencjalne słabości tego systemu. (…)
2. Rada Audytowa ma prawo zwrócić się o informacje do właściwych organów oraz przeprowadzić, w dowolnym momencie, w tym za pośrednictwem swojego Sekretariatu, własne weryfikacje i kontrole na miejscu ukraińskiego systemu zarządzania i kontroli, a także procedur i wydatków związanych z realizacją etapów określonych w decyzji wykonawczej Rady w sprawie zatwierdzenia oceny Planu Ukrainy, które zostały już ocenione przez Komisję za pośrednictwem kwartalnych wniosków o płatność. (…)
3. Rada Audytowa przyjmuje zalecenia dla Ukrainy we wszystkich przypadkach, w których – zdaniem Rady Audytowej – właściwe organy ukraińskie nie poczyniły niezbędnych kroków w celu zapobieżenia nadużyciom finansowym, korupcji, konfliktowi interesów i nieprawidłowościom, które wpłynęły lub co do których istnieje poważne ryzyko, że wpłyną na należyte zarządzanie finansami w odniesieniu do wydatków finansowanych w ramach Instrumentu, oraz wykrywania i eliminowania tych zjawisk, prowadzenia dochodzeń w ich sprawie i ich ścigania, a także we wszystkich przypadkach, w których stwierdzi niedociągnięcia wpływające na strukturę i funkcjonowanie systemu kontroli wprowadzonego przez organy ukraińskie.”
Rada składa się z trzech członków, powołanych na okres dwóch lat. Ich pracę będzie wspierał fachowy sekretariat w Brukseli i w Kijowie.
- Prof. Marek Belka jako europoseł w kadencji 2019-2024 wspierał europejskie aspiracje Ukrainy i partnerskie relacje gospodarcze Ukrainy z Polską i Unią Europejską.
W grudniu 2021 roku prof. Marek Belka zorganizował Konferencję „5 lat współpracy gospodarczej Unia Europejska-Ukraina w świetle umowy DCFTA” . Wsparcia udzieliła Frakcja Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim oraz. Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza.
W kwietniu 2024 roku prof. Marek Belka wraz z Grupą Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim zorganizował konferencję „Współpraca rolna Polski i Ukrainy w UE”. Konferencja odbyła się w redakcji Tygodnika „Polityka”. Polsko – Ukraińska Izba Gospodarcza udzieliła wsparcia w organizacji wydarzenia.
W publicznych wystąpieniach europoseł M. Belka, m.in., przedstawił pomysł finansowania odbudowy Ukrainy z zamrożonych rosyjskich aktywów i darowania długów Ukrainy, wspierał powołanie instrumentu Ukraine Facility, promował modernizację Ukrainy poprzez proces akcesyjny do Unii Europejskiej.
Prof. Marek Belka był też speakerem podczas wielu edycji Baltic Business Forum. W maju 2022 roku, podczas 14. BBF, Profesor udzielił wsparcia Projektowi „Praca dla odbudowy ukraińskiej przedsiębiorczości”, którego wyrazem jest, min., subportal Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej ODBUDOWA -jedyna w Polsce platforma informacji o planach, zasadach odbudowy Ukrainy oraz o instrumentach europejskiej pomocy.
Profesor Marek Belka zna Ukrainę i ma serce dla Ukrainy.
Dariusz Szymczycha
Foto by Łukasz Piechota