Belka o New Ukraine Facility

16 października 2023. W Parlamencie Europejskim odbyła się debata o New Ukraine Facility- nowym instrumencie unijnej pomocy, wprowadzającym wsparcie finansowe w latach 2024-2027. Prof. Marek Belka, w imieniu Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim powiedział co następuje:

„Utworzenie Instrumentu na rzecz Ukrainy jest zdecydowanym zobowiązaniem ze strony UE, które pokazuje, że nie porzucimy Ukrainy i będziemy działać na rzecz jej zwycięstwa i integracji z UE.

Pakiet o wartości 50 mld euro musi wspierać zasadę „Build Back Better” oraz szereg strategicznych projektów mających na celu stworzenie zielonej, zrównoważonej i sprawiedliwej gospodarki ukraińskiej.

Potrzebne będą ogromne środki publiczne i prywatne, aby odbudować infrastrukturę krytyczną, budynki mieszkalne i naprawić szkody.

Aby przyciągnąć kapitał prywatny, powinniśmy zapewnić gwarancje państwowe i zrestrukturyzować istniejące zadłużenie Ukrainy, a także zapewnić dotacje, a nie pożyczki.

Kluczowe jest jednak stanowcze stwierdzenie – agresor musi zapłacić. Musimy wykorzystać międzynarodowe aktywa Rosji do pokrycia wyrządzonych szkód.

Odbudowa musi być powiązana z przystąpieniem do UE.

Nasi ukraińscy przyjaciele muszą ciężko pracować, aby przyjąć i wdrożyć prawo UE, pokonać korupcję, pielęgnować demokrację, promować społeczeństwo obywatelskie i przeprowadzić niezbędne reformy.

Kiedy to się stanie, wszyscy spotkamy się w UE jako siostry i bracia.

Slava Ukrainie!”

Więcej o Ukraine Facility: https://edialog.media/2023/06/23/50-miliardow-na-3-filary-odbudowy/

Facebook
Twitter
LinkedIn