Marek Belka za Ukrainą w UE

13 czerwca 2023. Z Facebooka prof. Marka Belki: „Z radością, ale i poczuciem odpowiedzialności, przyjąłem nominację Grupy S&D na przedstawiciela Komisji ECON w relacjach z Radą Najwyższą Ukrainy w obszarze reform zbliżających ją do przystąpienia do Wspólnoty.

Przed obiema stronami ogrom pracy nie tylko w dedykowanych i bliskich mi tematach makroekonomii, finansów, podatków, bankowości czy polityki konkurencji i bezpieczeństwa usług finansowych.

Wspólnie przeprowadzimy Ukrainę do europejskiej rodziny.”

W debacie w Parlamencie Europejskim prof. Belka podkreślał, że nie trzeba działać nie czekając na ustalenia międzynarodowych konferencji. Co trzeba zrobić?

„Po pierwsze, stabilna i konkretna ścieżka przystąpienia Ukrainy do UE oraz szerokie reformy wewnętrzne, które idą w parze z tym programem.

Po drugie, zwiększone wysiłki na rzecz walki z korupcją i stworzenia stabilnego środowiska prawnego dla przedsiębiorców.

I wreszcie, drastyczna redukcja długu międzynarodowego Ukrainy, która jest potrzebna, aby plan modernizacji mógł się stać rzeczywistością.

Sukces tego bezprecedensowego przedsięwzięcia zależy w równej mierze od Ukraińców, jak i od nas.”

Od redakcji:

  • Grupa S&D to Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim – socjaldemokratyczna grupa polityczna w Parlamencie Europejskim.
  • Komisja ECON to Komisja Gospodarcza i Monetarna Parlamentu Europejskiego.
  • Profesor Marek Belka i jego Biuro w Parlamencie Europejskim udziela wsparcia Projektowi „Praca dla odbudowy ukraińskiej przedsiębiorczości”, realizowanemu przez Polsko – Ukraińską Izbę Gospodarczą i Międzynarodowe Stowarzyszenie Europa – Północ Wschód.

 

O projekcie: https://pol-ukr.com/odbudowa/

Facebook
Twitter
LinkedIn