Belka o darowaniu długów Ukrainy

7 marca 2023. „Gdy nastąpi jakaś stabilizacja, ustaną działania wojenne i będziemy mogli przystąpić do odbudowy Ukrainy, jedną z pierwszych rzeczy będzie darowanie długów” – powiedział prof. Marek Belka w czasie debaty „Ku strategicznej niezależności Unii Europejskiej”.

Były premier i były prezes Narodowego Banku Polskiego, obecnie eurodeputowany, wyjaśniał, że darowanie długów Ukrainy politycznie będzie o wiele łatwiejsze niż darowanie długów Grecji w 2012 roku. Wtedy kanclerz Angelę Merkel ogarnął strach przed groźną sekwencją, że jak UE odpuści Grekom, to Włochy i Hiszpania się ustawią natychmiast w kolejce do darowania długów. „Tutaj nie będzie żadnej kolejki” – podkreślał prof. Belka. 

Dodawał, że oddłużenie nie zachwieje strefą Euro, bo Euro po prostu musi istnieć. Jest silna wola polityczna za utrzymaniem i wzmacnianiem wspólnej waluty europesjkiej. Dzięki stworzenie Europejskiego Banku Centralnego, Euro jako waluta po prostu nie może upaść.

Debatę zorganizowała frakcja Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim, odbyła się w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, 3 marca 2023.

Zapis debaty dostępny jest na https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,29528264,putin-nie-szuka-zolnierzy-w-moskwie-czy-w-petersburgu-tylko.html

Facebook
Twitter
LinkedIn