Odroczenie spłaty długów

21 lipca 2022. Ukraina zwróciła się do wierzycieli o odroczenie spłaty długu wewnętrznego i uzyskała zgodę partnerów międzynarodowych. Ponadto rząd zwrócił się do posiadaczy euroobligacji o odroczenie płatności o dwa lata, w przypadku warrantów PKB – o rok.

W odpowiedzi grupa wierzycieli Ukrainy z krajów G7 oraz członkowie Paryskiego Klubu Wierzycieli zgodzili się na odroczenie spłaty kapitału zadłużenia wraz z odsetkami do końca 2023 roku z możliwością przedłużenia odroczenia o rok (do 2024 r.).

Grupa wierzycieli podkreśliła, że ​​przed wojną Ukraina wykazywała wzorowe wyniki w obsłudze zadłużenia. A teraz broni się „przed nieuzasadnioną, niesprowokowaną i nielegalną agresją Rosji”. Grupa wierzycieli Ukrainy obejmuje Kanadę, Francję, Niemcy, Japonię, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone Ameryki. Grupa obserwatorów obejmuje Australię, Austrię, Belgię, Brazylię, Danię, Finlandię, Irlandię, Izrael, Włochy, Koreę, Holandię, Norwegię, RPA, Hiszpanię, Szwecję i Szwajcarię.

Ta sama grupa wyraziła poparcie dla wniosków o odroczenie płatności euroobligacji i warrantów PKB oraz wezwała ich posiadaczy do zaakceptowania propozycji Ukrainy.

Minister finansów Serhij Marczenko podziękował międzynarodowym partnerom z G7 i Paryskiego Klubu Wierzycieli za udzielone wsparcie. „To znaczące wsparcie dla finansów państwowych Ukrainy w ważnym dla państwa okresie historycznym. Wraz z odroczeniem spłaty obsługi zadłużenia z tytułu euroobligacji i warrantów, zapowiedziane zmniejszenie zadłużenia sektora publicznego pozwoli Ukrainie skierować skąpe środki walutowe na najpilniejsze potrzeby, w tym wojskowe, społeczne i humanitarne. Wierzymy, że taka solidarność z Ukrainą w jej walce o wolność i demokrację ze strony sektora oficjalnego i handlowego pomoże nam złagodzić negatywne skutki wojny i przyspieszy nasze zwycięstwo”– powiedział Serhij Marczenko.

Ponadto Ukraina zaproponowała właścicielom euroobligacji odroczenie wszystkich terminów płatności i spłaty o dwa lata od 1 sierpnia, przy zachowaniu dotychczasowych stóp zwrotu. Po tym okresie odsetki będą spłacone natychmiast lub skapitalizowane.

W odniesieniu do warrantów PKB proponuje się dobrowolne odroczenie płatności należnych w 2023 r. o 14 miesięcy, ograniczenie możliwej kwoty płatności w 2025 r. do 0,5% PKB na 2023 r., wydłużenie okresu obiegu tych instrumentów o rok, a jednocześnie dać Ukrainie prawo do pełnego lub częściowego ich wykupu w latach 2024-2027.

Zgodnie z rządowym planem spłata warrantów PKB przypadająca na 31 maja 2023 r. i szacowana na około 100 mln USD powinna zostać odroczona do 1 sierpnia 2024 r., a dochód odsetkowy będzie naliczany od jego kwoty w tempie 7,75% rocznie.

Według Ministerstwa Finansów na rynku znajduje się obecnie 13 emisji euroobligacji Ukrainy o łącznej wartości nominalnej 17,26 mld USD i 2,25 mld EUR. Trzy emisje euroobligacji Ukrainy na łączną kwotę 3 mld 17,59 mln do wykupu do lipca 2024 r.: 1 września 2022 r. za 912,35 mln USD, 1 września 2023 r. za 1 mld 355,23 mln USD i 1 lutego 2024 r. za 750 mln USD. Wypłata odsetek i kolejne 10 emisji euroobligacji za dwa lata będzie wynosić około 3 miliardów USD.

Odpowiedź na wniosek Ukrainy w sprawie odroczenia płatności za euroobligacje i warranty PKB zostanie ogłoszonq 10 sierpnia. Jeżeli posiadacze euroobligacji wyrażą zgodę, wówczas w ciągu tych 24 miesięcy dochód odsetkowy od obligacji będzie nadal naliczany według dotychczasowych stawek, a kwota naliczonych podstawowych dochodów odsetkowych będzie naliczana jako dodatkowy dochód odsetkowy według tych samych stóp. Natomiast posiadacze warrantów PKB otrzymają premię w wysokości 5 proc. ich wartości nominalnej plus naliczone odsetki od tej kwoty w wysokości 7,75 proc. w skali roku do dnia jej wypłaty 1 sierpnia 2024 roku. W przypadku braku zgody,  rząd planuje obsługę zadłużenia zgodnie z obecnymi warunkami emisji euroobligacji. Jednocześnie Ministerstwo Finansów zwróciło uwagę, że w przeddzień ogłoszenia wniosku o zamrożenie płatności Ukraina omawiała swoje plany z wybraną grupą głównych posiadaczy euroobligacji i warrantów PKB w szczególności – Amia Capital, BlackRock, Fidelity International (FIL) i Gemsstock i dostrzegła „oznaki poparcia jako prośbę o porozumienie w sprawie euroobligacji, a także zmiany w warunkach warrantów PKB”.

Po ogłoszeniu możliwego odroczenia płatności euroobligacji o dwa lata, ich notowania, według Bloomberg Terminal, spadły nieznacznie na rynku 19 lipca, ale następnego dnia zaczęły odrabiać straty i wyprzedziły ceny z zeszłego tygodnia.

Tak więc papiery długoterminowe do 2033 r. były notowane w środę na poziomie 19,4 proc. nominału, a po pojawieniu się danych o odroczeniu spadły do ​​17,6 proc. Jednocześnie, już w środę, cena obligacji wzrosła do 18,4 proc. – na tym samym poziomie były w obiegu do 15 lipca.

Jednocześnie spadły notowania na „krótkie” papiery z terminem płatności w 2022 r. i 2023 – ich cena to 33,4 proc. i 22,8 proc. wartości nominalnej. Warranty PKB notowane są na poziomie 23,99 proc. wartości nominalnej. Ceny pozostałych euroobligacji Ukrainy wahają się w granicach 17,9-19,7 proc. wartości nominalnej, w zależności od okresu obiegu.

Wiktoria Czyrwa

Facebook
Twitter
LinkedIn