13 czerwca 2024. Konferencje świata nie zbawiają, ale mobilizują, inspirują i pomagają naprawić świat. Taka była zakończona właśnie w Berlinie Ukraine Recovery Conference 2024.
Pierwsza wicepremier, minister gospodarki, Julia Swyrydenko zestawiła korzyści, jakie #URC2024 przyniosła Ukrainie:
„Podpisano ponad 100 umów, podjęto zobowiązania na kwotę ponad 16 mld euro, odbyły się dziesiątki ważnych spotkań z partnerami. Podpisaliśmy 8 protokołów ustaleń koncentrujących się na promowaniu projektów w zakresie energii odnawialnej, rozszerzaniu portfela energetycznego, ulepszaniu sieci elektroenergetycznych i ustanawianiu strategicznych partnerstw międzyrządowych. Łączne wsparcie, z którym wracamy, wynosi ponad 800 milionów dolarów. Uruchomiliśmy narzędzie inwestycyjne Ukraine Investment Framework. Komisja Europejska podpisała 14 umów o finansowaniu i gwarancjach z różnymi międzynarodowymi instytucjami finansowymi. Obejmują one gwarancje kredytowe o wartości 1 mld euro i 400 mln euro dotacje mieszane. Uruchomiliśmy również sojusz MŚP z ponad 31 międzynarodowymi partnerami, aby wspierać rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Ogółem sojusz MŚP obejmie programy o wartości ponad 7 mld euro na bieżące i nowe inicjatywy. Ukraińskie firmy podpisały 14 umów business-to-business z niemieckimi i międzynarodowymi partnerami o łącznej wartości ponad 560 mln euro, obejmujących sektory takie jak produkcja, maszyny rolnicze i energia odnawialna. Ubezpieczenie od U.S. International Development Finance Corporation będzie teraz dostępne nie tylko dla inwestorów inwestujących, ale także dla małych i średnich firm. Podpisaliśmy memorandum na 50 milionów dolarów na ten cel. Dodatkowo dla inwestorów zapewniono dwa nowe ubezpieczenia na rozwój mocy produkcyjnych na łączną kwotę 300 mln USD. Wspólnie z partnerami uruchomiliśmy inicjatywę edukacyjną Skills Alliance. Jego celem jest pomoc co najmniej 160 000 Ukraińców w zdobyciu nowych zawodów i kwalifikacji niezbędnych do odbudowy kraju w ciągu najbliższych trzech lat”.
Bilans #URC2024 jest więc pozytywny, choć prezydent Wołodymyr Zełenski mówił o innych potrzebach. „Obrona przeciwlotnicza jest odpowiedzią na wszystkie nasze problemy”- podkreślił. Rosjanie zniszczyli 9 GW mocy energetycznych Ukrainy, Berlin zużywa rocznie 2 GW, Monachium 3 GW. Kijów ma plan, jak w ciągu roku zbudować 1 GW mocy i 4 GW w ciągu 3 lat. „Wiemy, czego chcemy w energii, potrzebujemy pieniędzy”- podkreślał Zełenski. I potem przedstawił kolejne potrzeby Ukrainy: amunicja i broń. Rozpoczynający się właśnie szczyt G-7 może przynieść decyzję o szybkim wsparciu Ukrainy kwotą 50 mld dolarów z prognozowanych zysków od zamrożonych rosyjskich aktywów. NATO, nie czekając na wyniki wyborów w USA, ogłosiło że zajmie się koordynacją dostaw uzbrojenia dla Sił Zbrojnych Ukrainy.
#URC2024 organizowały rządy Niemiec i Ukrainy, promowano więc głównie współpracę tych krajów. Polska zaznaczyła jednak swoją obecność i pokazała swoje doświadczenie we wsparciu Ukrainy.
- Przesłanie ministra Radosława Sikorskiego do Ukrainy, wygłoszone w sesji inauguracyjnej, było konkretne- trudne reformy róbcie teraz, bo po wojnie wróci „normalna” polityka, walczcie z korupcją bo przez nią najłatwiej stracić nasze zaufanie.
- Poseł Paweł Kowal, Przewodniczący Rady ds. Współpracy z Ukrainą, uwijał się kuluarach i przeprowadził wiele ważnych rozmów, wzmacniających pozycję Polski w odbudowie Ukrainy.
- BGK wraz z należącym do Grupy PKO Bank Polski ukraińskim KredoBankiem kontynuują wsparcie MŚP działających głównie na obszarach dużego ryzyka wojennego. Komisja Europejska w czasie konferencji w Berlinie zdecydowała o przyznaniu dodatkowych 20 mln euro na dalszą realizację projektu, rozpoczętego rok temu.
- KUKE i Wielostronna Agencja Gwarancji Inwestycyjnych Grupy Banku Światowego (MIGA) podpisały porozumienie o współpracy na rzecz wspierania handlu i inwestycji polskich firm w Ukrainie i na innych rynkach. KUKE jest też stroną porozumienia o współpracy na rzecz wsparcia Ukrainy, podpisanego przez wiodące agencje kredytów eksportowych (ECA).
- Spotkałem prezydentów Gdańska, Rzeszowa, Poznania i Łodzi, którzy uczestniczyli w „poziomkach” samorządowców z różnych krajów, budujących partnerstwa z miastami Ukrainy.
- Poznańska firma Enforce Medical Technologies , jako jedna z dziesięciu, została nagrodzona przez ministrów gospodarki Ukrainy i Niemiec „za wyróżniające przedsięwzięcie biznesowe wzmacniające Ukrainę w warunkach rosyjskiej agresji”. Polscy młodzi inżynierowie stworzyli i upowszechniają nowatorską, konkurencyjną cenowo technologię protezowania inwalidów wojennych.
- Dwie firmy członkowskie Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej: Unibep S.A. i B-Act miały możliwość zaprezentowania swojej oferty dla Ukrainy w części wystawienniczej #URC2024.
Na konferencji padło mocne stwierdzenie kanclerza Scholza: dziś mówimy o odbudowie przyszłego państwa członkowskiego UE. Przewodnicząca KE wzmocniła to życzenie słowami: Unia powinna rozpocząć rozmowy akcesyjne z Ukrainą przed końcem tego miesiąca. To wspólne wyzwanie dla Ukrainy i dla Polski, która w pierwszym półroczu 2025 roku obejmie prezydencję w UE.
Dariusz Szymczycha
Na zdjęciu: przed centrum konferencyjnym