14 czerwca 2024. Organizacja pozarządowa Brand Ukraine opublikowała wyniki badania rozpoznawalności ukraińskich marek za granicą. W akcji wzięło udział niemal trzy tysiące respondentów z Polski, USA, Turcji, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji. Co pokazują statystyki i czy będzie to impulsem dla krajowych producentów?
Badaczy nieco rozczarowały wyniki ankiety konsumentów. Okazało się, że znaczna większość respondentów – 82 proc. nie potrafiło wymienić żadnej ukraińskiej marki bez podpowiedzi. Tylko 3 proc. badanych wymieniło Roshen, a po 2 proc. wskazało marki odzieży damskiej Sleeper i Paskal, a także producenta napojów alkoholowych Nemiroff.
Roshen jest najbardziej znany w Polsce — wymieniło go10 proc. respondentów. W Turcji najczęściej wymieniano soki Sandora (8 proc.), we Francji — markę kapeluszy Ruslan Baginskiy (3 proc.), a w Wielkiej Brytanii — markę odzieży Frolov (4 proc.).
Lepszą niż przeciętnie znajomość ukraińskich marek wykazano w Turcji i Wielkiej Brytanii. Natomiast najgorzej z rozpoznawalnością towarów z oznaczeniem „Made in Ukraine” wypadli Niemcy i Hiszpanie.
Najpopularniejsze ukraińskie marki wśród obcokrajowców, według badania, to Roshen, Grammarly, Sleeper, Paskal, Nemiroff, Sandora i Antonov. Jeśli chodzi o poszczególne kraje, to w Turcji znane i chętnie kupowane są ukraińskie napoje, w USA preferowane są produkty przemysłu maszynowego, a w Wielkiej Brytanii popularność zyskały produkty dla zwierząt.
Jak często kupuje się produkty z oznaczeniem „Made in Ukraine”? Według wyników badania, 18 proc. respondentów kupowało takie towary. Z reguły zagraniczni konsumenci preferują „topowe” marki: Grammarly (20 proc.), GitLab (16 proc.) i Roshen (13 proc).
Prawie połowa ankietowanych obcokrajowców (47 proc.) jest gotowa wypróbować ukraiński produkt, jeśli go spotkają w sprzedaży. Okazało się, że najwięcej takich potencjalnych konsumentów jest w Turcji – 60 proc. i Wielkiej Brytanii – 56 procent.
Główną motywacją do kupowania ukraińskich produktów, jak twierdzą badacze, jest wsparcie Ukrainy podczas pełnoskalowej inwazji.
Drugim powodem jest przystępna cena w porównaniu z europejskimi czy amerykańskimi odpowiednikami. Na to w szczególności zwracają uwagę Francuzi i Polacy. Kolejnym wskaźnikiem promowania ukraińskich marek jest ciekawość wypróbowania produktów właśnie ukraińskiego producenta. Najwyższe wskaźniki zainteresowania są w Polsce i USA – odpowiednio 52 i 45 procent.
Respondenci wskazują również na wysoką jakość, unikalność produktów oraz wysoki poziom społecznej odpowiedzialności ukraińskich producentów. Nie bez znaczenia są również pozytywne opinie o markach ukraińskiego pochodzenia od osób, które choć raz kupiły odzież damską, słodycze lub napoje znanych marek.
„Obecnie dla ukraińskiego biznesu jest to maksymalnie sprzyjający moment na wejście na rynek zagraniczny, ponieważ standardowe kryteria wyboru produktu zeszły na drugi plan” – mówi kierowniczka zespołu analitycznego Brand Ukraine Tamara Nowoselska. Dodaje, że obecnie wiele osób jest gotowych kupić produkt tylko dlatego, że pochodzi z Ukrainy.
Jednak, zdaniem ekspertów, Ukraina już teraz musi poważnie pracować nad promowaniem krajowych marek. Tym bardziej, że ankieta zespołu Brand Ukraine wykazała szereg czynników hamujących promowanie towarów ukraińskiego pochodzenia: niski poziom świadomości o produktach oraz praktycznie brak reklamy towarów „Made in Ukraine”. Dlatego krajowi producenci powinni dokładnie przeanalizować wyniki badania, wyciągnąć wnioski z popełnionych błędów i odważniej torować drogę do bliskiej i dalekiej zagranicy.
Równocześnie zespół analityków spróbował ustalić, które ukraińskie osoby są najbardziej znane poza granicami kraju. Okazało się, że na czołowych miejscach są Ukraińcy z dziedziny polityki i sportu.
Najbardziej znani Ukraińcy to Wołodymyr Zełenski, Andrij Szewczenko i Witalij Kliczko. Oczekiwanie, że prezydent Ukrainy będzie na pierwszym miejscu, spełniło się. Średnio zdobył 27 proc. głosów w badanych krajach, a w Polsce – 43 procent. Drugie miejsce zajął Witalij Kliczko (8 proc.), a trzecie – Andrij Szewczenko (7 proc.). Kliczko jest najbardziej znany w Niemczech (26 proc.), a Szewczenko – w Turcji (14 proc.).
Wśród znanych osobistości, które uzyskały 1 proc. wskazań, znaleźli się bokser Ołeksandr Usyk, piłkarze Andrij Łunin i Ołeksandr Zinczenko, aktorki Mila Kunis i Milla Jovovich.
Zauważalne jest, że najwięcej znanych Ukraińców potrafili wymienić Polacy i Turcy. Amerykanie w tym zakresie nie wykazali się znajomością ukraińskich osobistości. Połowa respondentów stwierdziła, że nie zna żadnego znanego Ukraińca.
Wiktoria Czyrwa
Zdjęcie dodane przez Kostiantyn Klymovets