Dyplomacja peer-to-peer

19 marca 2022. „Dwadzieścia trzy dni wojny, to dwadzieścia trzy dni ciągłego bombardowania- rakietami z Gradów i Uraganów, z artylerii samobieżnej, ataków z powietrza. Ogłoszono właśnie alarm lotniczy i rosyjskie samoloty lecą, aby zbombardować nasze miasto” – powiedział mer Charkowa, Ihor Terechow.

W piątek, 18 marca, odbył się pierwszy Międzynarodowy Maraton (online) „Samorządy lokalne jednoczą się dla dobrobytu i pokoju”. To inicjatywa Ministerstwa Rozwoju Wspólnot i Terytoriów Ukrainy.

Mer Terechow docenia ten format spotkań samorządowców:

„Jestem przekonany, że dyplomacja peer-to-peer (wyjaśnienie: peer-to-peer to sieć komputerowa, w której wszystkie urządzenia są równe w hierarchii) może nam pomóc. Apeluję do europejskich burmistrzów, aby lobbowali naszą prośbę o zamknięcie nieba nad Ukrainą.

Jest to dla nas niezwykle ważne. Widziałem bombowce, leżałem na ziemi pod pociskami.

Charków jest całkowicie zniszczony. Zniszczono 708 budynków, ponad 600 domów mieszkalnych. Ludzie nie mają, gdzie mieszkać, a my umieszczamy ich w szkołach i przedszkolach. Ale zniszczyli też ponad 60 szkół.

Rosjanie celowo atakują elektrociepłownie i ciepłownie, zaopatrzenie w wodę i kanalizację. Przedsiębiorstwa komunalne pracują 24 godziny na dobę, pod ostrzałem, czyli nie zatrzymują się nawet na godzinę”.

  • Międzynarodowy Maraton rozpoczął się 18 marca od spotkania liderów ukraińskich samorządów z gminami Polski, Węgier, Mołdawii, Rumunii i Słowacji. 22 marca kolejny Maraton: dialog przedstawicieli ukraińskiego samorządu lokalnego z gminami Austrii, Francji, Niemiec, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Red.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn