Patriotyczni oligarchowie

6 marca 2022. W marcu- kwietniu miała powstać oficjalna lista oligarchów, instrument polityczny inspirowany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. W jego deklaracjach deoligarchizacja miała służyć oddzieleniu rekinów ukraińskiego biznesu od polityki. Eksperci mówili, że przy okazji prezydent chce utrącić potencjalnych konkurentów, zwłaszcza byłego prezydenta Petro Poorszenkę. Agresja Rosji zniosła polityczne „podchody”.

Petro Poroszenko służy w Obronie Terytorialnej Kijowa, z bronią, zresztą za swoje pieniądze wyposażył cały swój oddział. Wykorzystuje soją międzynarodową pozycję do kontaktów z politykami Zachodu i do komentowania.

O Putinie mówił: „Przez pięć lat osobiście prowadziłem negocjacje z Putinem i chcę was prosić, abyście mu nie wierzyli, żebyście mu nie ufali, bo on nigdy nie dotrzymuje danego słowa. Po drugie, nie bójcie się Putina, uczcie się od nas. Ukraińcy nie boją się Putina oni go zatrzymają.”

  • Rinat Achmetow w odpowiedzi na pytania portalu „Ekonomiczeskaja Pravda” odpisał:

„Rosja jest krajem agresorem, a Putin jest zbrodniarzem wojennym”. Podkreślił, że wszelkie kontakty jego biznesu z Rosją zostały zerwane. Najbogatszy Ukrainiec dodał, że „pomaga Ukrainie, ukraińskiej armii chronić suwerenność naszego kraju i wygrywać, a Ukraińcom przetrwać”.

  • Wiktor Pinczuk, promotor euroatlantyckich aspiracji Ukrainy, organizator YES- YALTA EUROPEAN SUMMIT oświadczył, że jak cały cywilizowany świat uważa Rosję za agresora, a Putina – zbrodniarza wojennego. Pinczuk przypomniał, że w kwietniu 2019 roku Rosja nałożyła całkowite embargo na ukraińskie rury, a te produkują jego firmy, zaś w lutym 2021 roku nałożyła embargo na zestawy osiowe do wagonów kolejowych, których największym europejskim producentem jest kontrolowana przez niego firma. Poinformował o „ścisłej współpracy z Ministerstwem Obrony Ukrainy i organizacjami wolontariackimi, które wyszukują za granicą, kupują i dostarczają środki ochrony osobistej dla wojska i sił obrony terytorialnej, w tym leki i materiały używane w poważnych obrażeniach”. Firmy Pinczuka uruchomiły produkcję na potrzeby wojska, pomagają też w przygotowaniu punktów obrony.
  • Współwłaścicielka w sieci sklepów budowlanych i ogrodniczych supermarketów Epicenter, Hałyna Hereha napisała do portalu, że „za wszystkie łzy naszego narodu, za życie naszych synów, za zniszczone miasta, Putin musi odpowiedzieć w Hadze”. Epicentr nie prowadzi żadnych interesów z Rosją. Małżeństwo Herehów przekazało ponad 100 milionów hrywien Siłom Zbrojnym Ukrainy, obronie terytorialnej i ochotnikom. Ponadto Epicentr utworzyłoKwaterę Główną Pomocy Humanitarnej w celu zapewnienia logistyki dostaw żywności, leków i odzieży dla wojska, obrony terytorialnej i cywilów. Cała flota transportowa Epicenter pracuje na rzecz obrony Ukrainy od pierwszych dni wojny.

Jak dotąd nie wszyscy najbogatsi Ukraińcy, w tym kandydaci na listę oligarchów, odpowiedzieli na pytania portalu „Ekonomiczeskaja Pravda” o ich stosunek do rosyjskiej agresji.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn