Wolny handel z Turcją

14 stycznia 2022. Umowa o wolnym handlu Ukrainy z Turcją może zostać podpisana w lutym, podczas wizyty prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana w Kijowie – poinformował Roman Grischuk, współprzewodniczący grupy ds. stosunków międzyparlamentarnych z Turcją.

Na koniec 2021 roku obroty handlowe między Ukrainą a Turcją wzrosły rok do roku o 52 proc. i wyniosły 7,38 mld USD.  Ukraina wyeksportowała towary do Turcji za 4,14 mld USD, import wyniósł 3,24 USD.

Turcja, także z racji bliskiego położenia w regionie Morza Czarnego oraz prowadzonej polityki regionalnej, staje się coraz ważniejszym partnerem Ukrainy. Ważne dla Ukrainy są wspólne z Turcją projekty w obszarze obronności. Ukraina i Turcja rozpoczęły konsultacje w sprawie strefy wolnego handlu w lutym 2019 roku.

Premier Denys Szmyhal poinformował, że w 2022 roku oczekiwane jest podpisanie umów o wolnym handlu z 4 krajami- z Turcją, Tunezją, Kanadą oraz Jordanią. Trwają przygotowania do podpisania umowy ACAA o „ruchu bezwizowym” dla przemysłu w relacjach z UE.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn