Kim są nowi ministrowie?

5 listopada 2021. Rada Najwyższa Ukrainy powołała czterech nowych ministrów: wicepremiera – ministra gospodarki, ministrów obrony, przemysłów strategicznych i reintegracji ziem czasowo okupowanych.

Nasz portal podał już, że pierwszego wicepremiera- ministra gospodarki Ołeksija Lubczenko, zastąpi wiceszefowa biura prezydenta Julia Swiridenko. Podczas wystąpienia w parlamencie nowo mianowana wicepremier przedstawiła swój program gospodarczy.

Zdaniem Swiridenko, głównym problemem gospodarki Ukrainy jest brak zachęt do wytwarzania produktów o wysokiej wartości dodanej.

„Jeśli spojrzymy na stosunek inwestycji kapitałowych do PKB, mamy około 14 proc., w Turcji jest to aż 29,9 proc., w Polsce 19,2 proc. Przez lata rozkaz państwowy służył łataniu dziur, a nie kierowaniu środków publicznych do tych obszarow, które dają największy efekt mnożnikowy” – powiedziała Julia Swiridenko.

Podkreśliła również, że znaczna część biznesu nadal jest w szarej strefie– to około w wyniku 25-30 proc. PKB.  

Aby temu zaradzić, trzeba obrać kilka priorytetów:

  • uruchomienie instytucji, które wzmocnią politykę gospodarczą państwa, w szczególności Agencji Kredytów Eksportowych, Funduszu Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych, Funduszu Remontu Mieszkaniowego, Państwowej Agencji Leasingu, Funduszu Mikroinwestycji dla Obywateli;
  • potrzebny jest przegląd podejścia do inwestycji publicznych:
  • nacisk na tworzenie klastrów dla inwestycji, na których finansowanie będzie miało największy wpływ na państwo – inżynieria mechaniczna, energetyka, IT, rolnictwo i budownictwo.

Minister obrony

Na ministra obrony parlament powołał również Ołeksija Reznikowa, który wcześniej pełnił funkcję reintegracji czasowo okupowanych terytoriów i był członkiem Mińskiej Trójstronnej Grupy Kontaktowej ds. uregulowania sytuacji w Donbasie.

  1. Reznikov jest zawodowym prawnikiem. Stał się osobą publiczną w 2004 roku – wtedy był jednym z czołowych prawników, którzy argumentowali w Sądzie Najwyższym za koniecznością rozpisania trzeciej tury wyborów prezydenckich, w związku z licznymi fałszerstwami podczas głosowania, popełnianymi przez ekipę Wiktora Janukowycza. W efekcie Wiktor Juszczenko wygrał wyścig prezydencki.

Od 2008 do 2018 r. Reznikow pracował w kijowskim magistracie: jako radny radny  i zastępca przewodniczącego Miejskiej Administracji Państwowej Kijowa.

We wrześniu 2019 został mianowany przedstawicielem Ukrainy w Mińskiej Trójstronnej Grupie Kontaktowej ds. rozwiązania konfliktu w Donbasie. W marcu 2020 r. został wicepremierem Ukrainy, ministrem ds. reintegracji czasowo okupowanych terytoriów Ukrainy. Od lipca 2021 r. Ołeksij Reznikow de facto stał na czele ukraińskiej delegacji do Trójstronnej Grupy Kontaktowej, ponieważ ex-prezydent Leonid Krawczuk, który zwykle przewodniczy grupie, jest leczony.

Podczas swojej prezentacji w Radzie, Reznikow obiecał, że jednym z jego priorytetów jako ministra obrony będzie zwiększenie bezpieczeństwa finansowego żołnierzy. Nowy minister rozpocznie pracę od pełnego audytu resortu, analizy procesów wewnętrznych i obiegu dokumentów.

Minister ds. reintegracji

Ołeksija Reznikowa na stanowisku ministra ds. reintegracji ziem czasowo okupowanych zastąpiła deputowana frakcji Sługa Narodu Irina Wereszczuk. Jest znana jako żołnierz zawodowy, przez pięć lat była burmistrzem Rawy Ruskiej, gdzie znajduje się jeden z najpopularniejszych punktów kontrolnych między granicami państwowymi Ukrainy i Polski. Wzięła udział w wyborach mera w Kijowie w 2020 r. – zajęła 5 miejsce, zdobywając 5,44 proc. głosów.

Kiedy ówczesny prezydent Wiktor Janukowycz odmówił podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE w 2013 roku, Wereszczuk zwróciła się do Parlamentu Europejskiego o „zawarcie umowy stowarzyszeniowej między Unią Europejską a wspólnotą terytorialną Rawa Ruska”. W Radzie Najwyższej zasiadała w Komitecie Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu oraz przewodniczyła Podkomisji Bezpieczeństwa Państwa i Obrony.

Minister Przemysłów Strategicznych

Innym urzędnikiem, który zmienił pracę, jest Pawło Riabikin, mianowany przez Radę Najwyższą ministrem przemysłów strategicznych. Z wykształcenia jest prawnikiem ze specjalizacją w prawie międzynarodowym. W latach 2005-2006, za prezydenta Juszczenki, Paweł Riabikin był w rządzie Jurija Jechanurowa jako wiceminister transportu i łączności. W 2010 roku był ambasadorem Ukrainy w Danii. Był deputowanym ludowym frakcji Kliczko „UDAR”, pracował w administracji państwowej miasta Kijowa. Od marca 2017 r. pracował jako Dyrektor Generalny Portu Lotniczego Boryspol. W listopadzie 2020 r. został mianowany szefem Służby Celnej.

Riabikin zapowiedział, że jego pierwszym krokiem będzie wdrożenie „ambitnego programu” wspólnej produkcji produktów high-tech. Jako przykład takiej współpracy podał doświadczenie Indii i Arabii Saudyjskiej. Priorytetem dla Pawła Riabikina będzie zwiększenie potencjału eksportowego kompleksu przemysłu obronnego.

Jak informowaliśmy, 3 listopada Rada Najwyższa Ukrainy odwołała jednocześnie 5 ministrów: Ministra Środowiska i Zasobów Naturalnych Romana Abramowskiego; Pierwszego Wicepremiera – Ministra Gospodarki Ołeksija Lubczenko; Wicepremiera – Ministra Reintegracji Ziem Czasowo Okupowanych Oleksija Reznikova; Wicepremiera – Ministra Przemysłów Strategicznych Olega Uruskiego; Ministra Obrony Andrija Tarana.

Wiktoria Czyrwa

Facebook
Twitter
LinkedIn