Dymisja gospodarczego wicepremiera

2 listopada 2021. Pierwszy wicepremier Ukrainy, minister gospodarki Ołeksij Lubczenko podał się do dymisji. Poinformował o tym przedstawiciel Gabinetu Ministrów w Radzie Najwyższej Taras Melnyczuk.

Lubczence grożono dymisją od początku października, już podczas wyjazdowego posiedzenia   frakcji Sługi Łudu w Truskawcu. Wicepremier, który przed wyborem na to stanowisko pracował w Państwowej Służbie Skarbowej, jest podejrzany o tolerowanie masowej korupcji związanej ze zwrotami podatku VAT. Prasa pisała, że ​​uchybienia te przyniosły straty w wysokości 30 mld UAH.

Ponadto źródła w Gabinecie Ministrów twierdziły, że Ołeksij Lubczenko miał osobisty konflikt z premierem Denysem Szmyhalem. Wicepremier wielokrotnie powtarzał, że mógłby kandydować na premiera, a jego służba PR rozsiewała te pogłoski w prasie. Minister Gospodarki ignorował też posiedzenia komisji profilowej Rady Najwyższej, nie stawiając się na zaproszenie deputowanych.

Wśród głównych kandydatów na stanowisko pierwszego wicepremiera – ministra gospodarki wymieniana jest zastępca szefa Biura Prezydenta Ukrainy ds. Gospodarczych Julia Swiridenko. Za prezydenta Petra Poroszenki pełniła funkcję zastępcy szefa Czernihowskiej Obwodowej Administracji Państwowej, a po dojściu do władzy Wołodymyra Zełenskiego została pierwszym wiceministrem rozwoju gospodarczego. W grudniu 2020 r. rozpoczęła pracę w Biurze Prezydenta Ukrainy na stanowisku zastępcy szefa, gdzie zajmuje się sprawami gospodarczymi, relacjami inwestorskimi, opracowywaniem działań stymulujących wzrost gospodarczy Ukrainy w latach 2021-2022. Przewodniczy również Radzie Promocji Biznesu. Nazywana jest jednym z ideologów tzw. prawa „antyoligarchicznego”.

Ołeksij Lubczenko został kolejnym ministrem, który zrezygnował ze stanowiska w ramach rotacji kadr w Gabinecie Ministrów. Wcześniej o dymisję wystąpili wicepremierzy Ołeksij Reznikow (ds. reintegracji czasowo okupowanych terytoriów) i Oleg Uruski (wicepremier ds. przemysłu strategicznego). Na stanowisko Reznikowa planują powołanie deputowanego ze Sługi Ludu Iryny Wierieszczuk, która startowała w wyborach samorządowych na mera Kijowa. Sam Reznikow, jak donosi frakcja partii rządzącej, otrzyma stanowisko ministra obrony – zamiast obecnego szefa MON Andrija Tarana.

Obecny szef Państwowej Służby Celnej Pawło Ryabikin najprawdopodobniej zastąpi Olega Uruskiego. Z kolei prezydent zaproponował stanowisko szefa służby celnej szefowi wywiadu wojsk granicznych gen. Wiaczesławowi Demczence.

W najbliższym czasie spodziewana jest również rezygnacja ministra ekologii Romana Abramowskiego. Oczekuje się, że zastąpi go jego zastępca, Ruslan Strelets.

Wiktoria Czyrwa

Facebook
Twitter
LinkedIn