Obłenergo nie do prywatyzacji

31 sierpnia 2021. Obwodowe zakłady energetyczne ( obłenergo) zamiast do sprzedaży w ramach prywatyzacji trafią pod skrzydła Ministerstwa Energii Ukrainy.

Takie są konsekwencje dekretu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, wprowadzającego w życie uchwałę Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Rada analizowała zagrożenia dla bezpieczeństwa Ukrainy w sektorze energetycznym. Uznała, że rząd i Fundusz Mienia Państwowego powinny wykluczyć z listy obiektów przeznaczonych do dużej  i małej prywatyzacji  obwodowe zakłady energetyczne. Tak więc z listy obiektów do tzw. dużej prywatyzacji wykluczone będą Kharkivoblenergo, Zaporozhyeoblenergo, Khmelnitskoblenergo, Nikolayevoblenergo i Ternopiloblenergo. Miały one zostać wystawione na aukcję jeszcze w tym roku. Prywatyzacji nie będą też podlegały Cherkassyoblenergo, przeznaczone wcześniej do tzw. małej prywatyzacji.

  • To nie jedyne decyzje władz Ukrainy związane z bezpieczeństwem energetycznym kraju, podjęte przed sezonem jesienno- zimowym.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony postanowiła, że jeśli z powodu zagrożenia dostaw energii wystąpi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, wprowadzona zostanie tymczasowa administracja w prywatnych firmach energetycznych. Jak pisaliśmy w Ukrainie spadły zapasy węgla, wykorzystywanego jako surowiec w elektrowniach i elektrociepłowniach.  Sekretarz Rady Ołeksij Daniłow  wskazał też, że prawie 17 000 lokalnych sieci dystrybucji gazu stało się własnością prywatną w sposób nieprzejrzysty. Ponadto groźny jest monopol w tym obszarze ostaw ebergii-  okazało się, że  firma należąca do oligarchy Dmytro Firtasza kontroluje 70 proc. regionalnych firm dostarczających gaz.

  • Na początku lipca Narodowa Komisja ds. Regulacji Sektora Energetycznego i Usług Komunalnych wszczęła dochodzenie w sprawie zachowania uczestników rynku energii elektrycznej na rynku dnia następnego. Dochodzenia w sprawie naruszeń przepisów regulujących funkcjonowanie rynku energii elektrycznej prowadzone są przeciwko United Energy, D.Trading, DTEK Dniproenergo, DTEK Zakhidenergo, Centerenergo, Ener Gy, Enerhozakhid, EcoTech Energy, Entra M, Utility Trading Artlex Energy i ONK-Group.
  • Działania podejmuje też Komitet Antymonopolowy, który dostrzega oznaki zmowy antykonkurencyjnej na rynku energii elektrycznej.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn