Sankcje wobec Firtasza i Fuksa

21 czerwca 2021. Oglądajcie nas w piątki– zachęcał miesiąc temu prezydent Wołodymyr Zełenski, sugerując wprowadzenie sankcji wobec kolejnych oligarchów, współpracujących z Rosją.

W piątek, 18 czerwca, Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy wprowadziła „pełny zestaw” sankcji wobec „pozbawionych skrupułów użytkownikom zasobów naturalnych”. Tymi słowami sekretarz Rady, Ołeksij Daniłow określił biznesmenów Dmytro Firtasza i Pawła Fuchsa. Rada cofnęła 4 licencje na wydobycie tytanu, 3 licencje na wydobycie i przetwarzanie węglowodorowe i 2 licencje na wydobycie rud żelaznych.

Według Daniłowa tytan wydobywany przez Firtasza w Ukrainie trafia do kompleksu wojskowo- przemysłowego Federacji Rosyjskiej. Te rosyjskie firmy są już objęte ukraińskimi sankcjami. W przypadku Fuchsa chodzi o firmę Golden Derrick, dysponującą licencjami na wydobycie surowców naturalnych.

Tymczasem Fuchs zapowiedział zaskarżenie sankcji ustanowionych przez Radę i jej sekretarza Daniłowa. Fuchs twierdzi, że nie ma związków z Golden Derrick, zaś Daniłow za namową swoich dawnych partnerów biznesowych i kolegów partyjnych mści się na nim.

Na Telegramie Fuchs opublikował też listę 322 ukraińskich polityków i biznesmenów, których Rosja objęła swoimi sankcjami w 2018 roku.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn