Import węgla z „Bogdanki”

13 sierpnia 2021. Firma „DTEK Energy” podpisała kontrakt zakup 320 tys. ton węgla energetycznego z Polski.

Jak informuje RBC-Ukraina, powołując się na komunikat spółki, umowa zawarta z przedsiębiorstwem górniczym Lubelski Węgiel BOGDANKA S.A., przewiduje dostawę węgla w okresie od sierpnia 2021 r. do stycznia 2022 r.

Wysyłka pierwszej partii spodziewana jest w przyszłym tygodniu. Węgiel zostanie wykorzystany w elektrowni jądrowej DTEK Westenergo.

Jak komentuje Ildar Salejew, dyrektor generalny „DTEK Energo”, firma zawsze działa w interesie Ukrainy, dlatego niezwykle ważne jest zapewnienie niezawodności ukraińskiej sieci energetycznej. Jednym z ważnych elementów niezawodności jest terminowe przygotowanie do okresu jesienno-zimowego, czyli zapewnienie niezbędnej ilości paliwa w magazynach elektrociepłowni. Import węgla jest zatem ostatecznym i tymczasowym środkiem do utrzymania stabilnego działania sieci energetycznej.

Jak dodaje Salejew, ukraiński węgiel jest priorytetem, ale ze względu na zwiększone obciążenie krajowych elektrociepłowni w lipcu firma zmuszona była szukać dodatkowych źródeł paliwa.

W ciągu 7 miesięcy 2021 r. kopalnie DTEK zwiększyły wydobycie węgla do 10 mln ton.

Według stanu na 12 sierpnia w magazynach elektrociepłowni DTEK znajduje się około 480 tysięcy ton węgla, zapasy są uzupełniane codziennie.

Wcześniej firma poinformowała o planach importu węgla z Kazachstanu i USA. Spółka zwróciła uwagę, że import węgla był możliwy dzięki normalizacji sytuacji na rynku energii elektrycznej, co pozwoliło na osiągnięcie ekonomicznie uzasadnionych cen.

W lipcu firmy energetyczne zostały zmuszone do zatrzymania pracy z powodu braku paliwa. W tym samym czasie „DTEK Energy” prawie dwukrotnie zwiększyło średnią dzienną produkcję energii elektrycznej w porównaniu z czerwcem. Do wytworzenia 2,3 mld kWh zużyto ponad 1,2 mln ton węgla. Warto zaznaczyć, że cena energii elektrycznej nie pokrywa nawet kosztów węgla.

  • W lipcu pisaliśmy, że spadają zapasy węgla kamiennego w ukraińskim systemie energetycznym. Niedobory będą uzupełniane wydobyciem z własnych zasobów i importem węgla, m.in. z Polski.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn