Wielka prywatyzacja będzie wznowiona

31 marca 2021. Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę, która odblokowuje tzw. dużą prywatyzację majątku państwowego i komunalnego, zamrożoną rok temu z powodu epidemii koronawirusa.

Duża prywatyzacja dotyczy podmiotów, których wartość przekracza 250 mln UAH. Ich sprzedaż odbywa się przy udziale doradców, przygotowujących projekt prywatyzacyjny i poszukujących potencjalnych inwestorów do licytacji. Doradcami stają się zwykle większe firmy konsultingowe, audytorskie oraz inwestycyjne. Proces sprzedaży każdego obiektu dużej prywatyzacji odbywa się osobno. Po zakończeniu prac przygotowawczych odbędą się przejrzyste aukcje. Z dużej prywatyzacji wyłączone są podmioty, które „zapewniają niezależność energetyczną i zdolność obrony państwa, są naturalnymi monopolami i których działalność ma kluczowe znaczenie dla społeczeństwa”.

W bazie Funduszu Mienia Państwowego znajduje się 3733 przedsiębiorstw, z których ok. 2300 jest nierentownych, 1200 planuje się poddać likwidacji, a 650 objęte zakazem prywatyzacji.

Wznowienie aukcji spodziewane jest latem. Fundusz Mienia Państwowego przewiduje,  że  dzięki aukcjom prywatyzacyjnym przekaże do budżetu 12 mld UAH. W planie, m.in. sprzedaż hotelu „Prezydent” w Kijowie.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn