Puzzle ożywienia gospodarczego

26 maja 2021. Wynik finansowy przed opodatkowaniem dużych i średnich przedsiębiorstw był w pierwszym kwartale 2021 roku dodatni.

Państwowa Służba Statystyki Ukrainy poinformowała, że te firmy przyniosły 166 mld UAH zysku. Tymczasem w pierwszym kwartale 2020 r. odnotowały stratę 4,9 mld UAH.

Udział przedsiębiorstw przynoszących straty zmniejszył się do 27,8 proc.  całkowitej liczby dużych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność. Tymczasem w pierwszym kwartale 2020 r. stratę „wypracowało” 40,8 proc. dużych i średnich przedsiębiorstw. Jak pisaliśmy kondycja dużych ukraińskich firm nie była najlepsza i budziła krytykę polityków.

  • Ukrzaliznycia poinformowała, że w kwietniu 2021 r. średni dzienny ruch towarowy powrócił do wskaźników sprzed kryzysu, z kwietnia 2019 r. Służba prasowa UZ dodała, że w dniach 1-24 maja wykorzystanie wagonów towarowych w porównaniu z 2019 i 2020 r. wzrosło odpowiednio o 21 proc. i 6,3 proc. To efekt wzrostu potrzeb przewozowych dla gospodarki oraz poprawy systemu zarządzania w samej Ukrzaliznyci. Pozwoliło to firmie na osiąganie pierwszego miesięcznego zysku w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
  • Państwowa Służba Podatkowa Ukrainy poinformowała, że w pierwszym kwartale 2021 r. znacznie przekroczono planowane przychody do budżetu. Przychody wzrosły o 16,1 proc. lub o 17,9 ml UAH w porównaniu z tym samym okresem 2020 roku. Jak podkreślono w komunikacie „służba podatkowa stała się fundamentem bezpieczeństwa finansowego państwa, otrzymała pozytywną ocenę międzynarodowych ekspertów w zakresie wdrażania reform”. Nic więc dziwnego, że szef tej Służby, Oleksij Lubczenko został właśnie pierwszym wicepremierem, ministrem gospodarki Ukrainy. Wskazano, że wzrost wpływów podatkowych możliwy był w znacznej mierze dzięki wpływom z VAT od towarów produkowanych w Ukrainie.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn