19 maja 2021. Ihor Petraszko nie jest już ministrem rozwoju gospodarczego, handlu i rolnictwa. Złożył rezygnację, którą wczoraj przyjęła Rada Najwyższa Ukrainy. Petraszko pełnił swą funkcję od 17 marca 2020 roku.

Warto zwrócić uwagę, że właściwa komisja Rady nie poparła wniosku o dymisję.

Petraszko w wystąpieniu przed Radą zwrócił uwagę na główne osiągnięcia kierowanego przez niego resortu:

  • stabilizację gospodarki w warunkach koronawirusa. Uzasadniał: „po raz pierwszy w historii przeszliśmy kryzys bez drastycznych wstrząsów – w stabilnym otoczeniu kursowym i przy jednoczesnym podnoszeniu zarówno minimalnej, jak i średniej pensji”.
  • I dalej: „wzrost płac był absolutnie uzasadniony, przyczynił się do wzrostu PKB o 0,2 proc rocznej inflacji i do wzrostu popytu konsumpcyjnego”.
  • Według Petraszki zostały też określone fundamenty wzrostu gospodarczego i „pozytywna dynamika została otrzymana od marca, w tym wzrost eksportu, handlu i produkcji przemysłowej po raz pierwszy od bardzo, bardzo wielu lat.”
  • Wśród osiągnięć Ihor Petraszko wymienił też „przygotowaną infrastrukturę do otwarcia rynku ziemi” oraz 2 mld UAH pozyskane do budżetu z prywatyzacji.

Były minister przyznał, że zabrakło wsparcia dla krajowych producentów.

Natomiast deputowani krytykowali go za pogorszenie klimatu inwestycyjnego, 19 mld UAH straty Naftohazu, regulację cen paliw.

Według przedstawiciela Biura Prezydenta Ukrainy „ministerstwo wykazało się niedoborem inicjatyw, w tym w ochronie ukraińskiego przemysłu i przedsiębiorców w okresie koronawirusa.”

W czwartek, 20 maja, Rada Najwyższa wybierze następcę Ihora Petraszki. Nowym ministrem zostanie zapewne Ołeksij Lubczenko, szef Państwowej Służby Podatkowej Ukrainy.

Nastąpi też zmiana na stanowisku ministra infrastruktury- Władysława Kryklija zastąpi Aleksander Kubrakow, który obecnie jest szefem Ukrawtodoru.

Maksyma Stiepanowa- ministra zdrowia ma zastąpić Wiktor Liaszko, główny lekarz Ukrainy.

Według deputowanych Sługi Ludu, do jesieni nie będzie kolejnych zmian w rządzie.

(Red.)