Myłowanow wraca do gry

16 kwietnia 2021. Tymofij Myłowanow, były wicepremier i szef resortu rozwoju gospodarczego, został powołany na p.o. dyrektora Narodowego Funduszu Inwestycji Ukrainy.

W latach 2016-2019 r. Tymofij Myłowanow pełnił funkcję wiceprezesa Narodowego Banku Ukrainy. Natomiast od 2019 do 2020 r. Myłowanow zajmował stanowisko wicepremiera i ministra rozwoju gospodarczego, handlu i rolnictwa w rządzie Ołeksija Honczaruka. Uznawany był wtedy z za głównego kreatora nowej polityki gospodarczej nowej ekipy władzy związanej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Od października 2020 r. jest doradcą szefa gabinetu prezydenta Andrija Yermaka i jednocześnie jest Prezydentem Kijowskiej Szkoły Ekonomii.

Państwowe przedsiębiorstwo „Narodowy Fundusz Inwestycji Ukrainy” powstało na mocy decyzji Gabinetu Ministrów z dnia 31 marca br. Zaznacza się, że celami działalności Funduszu m.in. są:

  • przyciąganie i koncentracja środków finansowych na realizację projektów inwestycyjnych,
  • przygotowanie, finansowanie i realizacja projektów inwestycyjnych,
  • tworzenie funduszy inwestycyjnych oraz udział w innych tego typu organizacjach,
  • udział w projektach o znaczeniu społecznym.

Wcześniej informowaliśmy, iż rząd wyznaczył agencję UkraineInvest jako odpowiedzialną za wsparcie inwestorów w procesie przygotowania i realizacji projektów inwestycyjnych o znaczącej wartości. Zadaniem tej agencji jest m.in. poszukiwanie inwestorów, wyjaśnianie im przypisów prawa i możliwości wynikających z niego oraz przeprowadzanie studiów wykonalności projektów. Ponadto w lutym br. weszła w życie ustawa „O wsparciu państwa dla projektów inwestycyjnych o znaczącej wartości”. W ramach programu inwestorzy mogą liczyć na dofinansowanie, którego kwota może sięgać nawet 30 proc. wartości projektu. Więcej o tym w artykułach „UkraineInvest opiekunem inwestorów” oraz „Ulgi dla dużych inwestycji”.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn