Ukraińcy w Polsce na swoim

15 kwietnia 2021. Ponad połowa Ukraińców planuje zakup nieruchomości w Polsce.

Analitycy Gremi Personal przeprowadzili drugie badanie socjologiczne na temat intencji adaptacyjnych i integracyjnych ukraińskich imigrantów zarobkowych pracujących w Polsce. Według ekspertów zainteresowanie zakupem nieruchomości wśród Ukraińców pracujących w Polsce rośnie – z 34 proc. badanych w 2020 roku do 55,5 proc. w 2021 roku.

Od 5 lat Ukraińcy są liderami wśród obcokrajowców w nabywaniu nieruchomości w Polsce. W przeciwieństwie do Niemców, Brytyjczyków i Skandynawów, którzy uważają mieszkanie za inwestycję, Ukraińcy kupują je przede wszystkim na własne potrzeby. Wynika to ze stopniowego wzrostu skłonności integracyjnych obywateli Ukrainy w Polsce.

Kredyt mieszkaniowy w Polsce jest dostępniejszy niż w Ukrainie. Istotna jest możliwość zaciągania kredytów hipotecznych w polskich bankach na dość korzystnych warunkach.

Ukraińcy kupują również mieszkania ze względu na tendencję do łączenia rodzin. Według badania „Puls migracji 2021” przygotowanego przez Centrum Analityczne Gremi Personal, 51,7 proc. respondentów zamierza o przeprowadzce do Polski lub jest już w trakcie. To o 10 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

Cudzoziemcy najczęściej kupują mieszkania tam, gdzie najłatwiej znaleźć pracę, czyli w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Mieszkania w centrum miasta kupują wysoko wykwalifikowani specjaliści- programiści, menedżerowie średniego szczebla. Przed pandemią rodzice kupowali również małe mieszkania dla swoich dzieci za gotówkę, zapewniając im warunki mieszkaniowe podczas studiów w Polsce.

·     Ukraińcy w co trzeciej firmie.

·     Więcej ukraińskich firm w Polsce.

·     W poszukiwaniu lepszej pracy i płacy.

·     Więcej ukraińskich przedsiębiorców.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn