Ukraińcy w co trzeciej firmie

2 kwietnia 2021. Co trzecia polska firma (28 proc.) zatrudnia aktualnie pracowników z Ukrainy. Połowa z nich  to duże firmy. Takie dane zaprezentowano w badaniu “Barometr Polskiego Rynku Pracy 2021”. 

Większość migrantów (70 proc.) pracuje na najprostszych stanowiskach, jednak od kilku lat zwiększa się odsetek wykwalifikowanej kadry średniego (14 proc.) i wyższego (12 proc.) szczebla. Jeszcze w 2019 roku polskie firmy zatrudniały jedynie 4 proc. Ukraińców o wysokich kwalifikacjach.

Jeśli chodzi o zarobki, to co czwarta osoba zarabia na rękę od 2,6 do 3 tys. zł netto miesięcznie, 17 proc. otrzymuje od 3 do 3,6 tys. zł, a co piąty pracownik z Ukrainy osiąga zarobki przekraczające 3,6 tys. zł.

Badanie potwierdza tezę , że obywatele Ukrainy nadal traktują pracę w Polsce jako sposób na szybkie podreperowanie domowego budżetu. Prawie połowa (47 proc.) spędza w Polsce od 1 do 3 miesięcy, 30 proc. – od 3 do 6 miesięcy, 14 proc. – od 6 do 12 miesięcy i jedynie 4 proc. zostaje na dłużej, niż rok.

Szukając pracy w Polsce, większość pracowników z Ukrainy korzysta z pomocy ukraińskiej (63 proc.) lub polskiej (24 proc.) rodziny i znajomych. Mniej popularne opcje to agencje zatrudnienia w Ukrainie (11 proc.) i Polsce (5 proc.), kanały social media (9 proc.) oraz ogłoszenia w mediach (5 proc.).

Obostrzenia związane z pandemią Covid-19 nie zniechęciły większości (60 proc.) pracowników z Ukrainy do podjęcia pracy w Polsce. Jednak w obawie o własne bezpieczeństwo, Ukraińcy unikają zatrudnienia w miejscach, gdzie występowały liczne przypadki zakażenia koronawirusem. Zwraca na to uwagę już co drugi pracownik.

  • Dane prezentowane w raporcie „Barometr Polskiego Rynku Pracy 2021” zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Personnel Service S.A. przez ośrodki badawcze: Rating Group oraz Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna. Termin realizacji badania: 12-21 lutego 2021 roku.

TG

Facebook
Twitter
LinkedIn