Start szczepień CoronaVac

13.04.2021. Rozpoczęły się szczepienia chińską szczepionką CoronaVac. Jest przeznaczona w szczególności dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej i opiekujących się nimi, pracowników socjalnych, olimpijczyków i policji.

Dziś Ukraińcy oficjalnie zaczęli szczepić się CoronaVac, którą produkuje chińska firma Sinovac. Ogłosił to minister zdrowia Maksym Stepanow.

Ukraina otrzymała pierwszą partię 215 tys. dawek pod koniec marca (wcześniej informowano, że będzie to 700 tys.). Szczepionka została już zarejestrowana do stosowania w nagłych wypadkach. Jeszcze wiosną ma dotrzeć kolejnych 1,7 mln dawek. Szczepionka ta zostanie użyta do zaszczepienia osób o ograniczonej sprawności ruchowej i opiekujących się nimi pracowników socjalnych, niektórych nauczycieli, olimpijczyków i paraolimpijczyków oraz policji.

Głównym składnikiem CoronaVac nieżywotne cząsteczki wirusa. Ta technologia jest wykorzystywana do produkcji wielu innych szczepionek, takich jak polio i błonica. Można ją przechowywać w temperaturze 2-8 ° C.

Obecnie jest również stosowana w Brazylii, Meksyku, Chile, Turcji, Indonezji, Tajlandii i Malezji. Jednak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie zatwierdziła jeszcze szczepionki do stosowania w nagłych wypadkach.

Skuteczność CoronaVac szacuje się na 83,5 proc.

Łącznie prywatna ukraińska firma Lekchim, która jest oficjalnym dostawcą CoronaVac na Ukrainę, podpisała kontrakt na dostawę 5 mln dawek. Ministerstwo Zdrowia zamówiło 1,9 mln sztuk w cenie 504 UAH (18 USD) za dawkę.

Według danych Centrum Zdrowia Publicznego 13 kwietnia w Ukrainie zarejestrowano 11 680 nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa COVID-19.

Od początku kampanii zaszczepiono 388 404 osób.

12 kwietnia 2021 r. zaszczepiono 10 135 osób, pierwszą dawką.

·                 Szczepionka dla Ukraińców w Polsce i w Ukrainie.

·                 Połowa niechętnia szczepieniom.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn