Połowa niechętnia szczepieniom

22 marca 2021. Dzisiaj w Ukrainie rozpoczął się drugi etap szczepień przeciwko koronawirusowi. Równolegle z mobilnymi brygadami medycznymi uruchomione zostały stacjonarne punkty szczepień — podaje Ministerstwo Ochrony Zdrowia Ukrainy (MOZ).

Podczas drugiego etapu szczepień MOZ planuje uruchomić 2500 stacjonarnych punktów szczepień. Obecnie w Ukrainie działa 565 takich punktów, a kolejne zostaną otwarte po otrzymaniu nowych partii szczepionek.

W ramach drugiego etapu zaszczepieni zostaną:

  • seniorzy po 80 roku życia;
  • pracownicy systemu opieki zdrowotnej, w szczególności lekarze rodzinni;
  • pracownicy socjalni.

Minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow zauważa, że pierwszy etap szczepień nie jest zakończony, ale zgodnie z planem MOZ wakcynacja ludności może się odbywać równolegle na kilku etapach.

W Ukrainie szczepienia przeciwko koronawirusowi rozpoczęły się 24 lutego. W pierwszej kolejności szczepione są pracownicy medyczni, który mają do czynienia z chorymi na covid-19, uczestnicy operacji Połączonych Sił w Donbasie, pracownicy i mieszkańcy domów opieki.

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ukraiński Instytut dla Przyszłości, połowa respondentów (51 proc.) deklaruje, że odmówi szczepienia. Według Głównego Lekarza Sanitarnego Ukrainy Wiktora Laszko, wśród lekarzy ta liczba wynosi 38 proc. i może być związana z tym, że wielu z nich już ma przeciwciała w związku z przebytą chorobą i w najbliższe pół roku nie potrzebuje wakcynacji.

Według danych z 22 marca w Ukrainie pierwszą dawkę szczepienia otrzymało 111 024 osób. Drugą dawkę dostała póki co tylko jedna osoba lekarka, która po raz pierwszy zaszczepiła się tą samą szczepionką pracując za granicą, jeszcze przed rozpoczęciem wakcynacji w Ukrainie.

TG

Facebook
Twitter
LinkedIn