Chińska nie rosyjska szczepionka nad Dnieprem

4 stycznia 2021. Ukraina zawarła umowę na dostawę 1,913 mln dawek szczepionki przeciw koronawirusowi chińskiej firmy Sinovac Biotech.

Minister Zdrowia, Maksym Stepanow podkreślił, iż szczepionka firmy Sinovac nie będzie jedyną szczepionką zakupioną przez Ukrainę. Na końcowym etapie znajdują się negocjacje z innymi wiodącymi światowymi producentami szczepionek przeciw COVID-19. Ihor Kuzin – p.o. dyrektora Centrum Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia Ukrainy zaznaczył, iż w ramach międzynarodowego programu COVAX, Ukraina prawdopodobnie otrzyma szczepionki firmy Astra Zeneсa. Wynika to ze zdolności produkcyjnych tej firmy (ok. 100 mln dawek do końca 2020 r.) oraz z ograniczonych możliwości Ukrainy w kwestii przechowywania szczepionek. Wkrótce rząd poinformował, iż minister zdrowia przeprowadził rozmowę z przedstawicielami Astra Zeneca w sprawie terminów i logistyki dostaw szczepionki w Ukrainę.

W mediach pojawiła się informacja o rozważeniu możliwości zakupu rosyjskiej szczepionki Sputnik-V. Natomiast Wiktor Laszko – główny inspektor sanitarny sprostował te informacje i zaznaczył, że Ukraina będzie stosować tylko te szczepionki, które pomyślnie przeszły trzecią fazę badań klinicznych. Ze względu na fakt, iż zakończenie tej fazy badań dla rosyjskiej szczepionki oczekuje się dopiero w grudniu 2021 r., wszystkie oświadczenia o zatwierdzeniu Sputnik-V w Ukrainie są nieprawdziwe. Dmytro Kułeba – minister spraw zagranicznych podkreślił, że rosyjska szczepionka jest bronią hybrydową przeciwko Ukrainie.

  • Sinovac Biotech jest największą chińską firmą produkującą szczepionki, która została założona w 2001 roku. Firma opracowała i wprowadziła na rynek szczepionki przeciwko WZW typu A i B oraz wirusom grypy, w tym ptasiej grypie. Szczepionki Sinovac są zatwierdzone w 34 krajach, w tym w Argentynie, Brazylii, Indiach i Turcji. Przedsiębiorstwo produkuje od 300 do 500 mln dawek szczepionki rocznie. Od 2002 r. wykonano ponad 3 mld szczepień, z czego 59 mln dla dzieci.
  • 17 grudnia w ramach inicjatywy COVAX zaakceptowano wniosek Ukrainy dotyczący otrzymania 8 mln dawek szczepionki, które pozwolą zaszczepić 4 mln obywateli. W budżecie państwa na 2021 r. przewidziano 2,6 mld UAH na zakup szczepionek, a według strategii przeciwdziałania epidemii zaplanowane jest szczepienie prawie 21 mln ludzi w ciągu najbliższych 2 lat. Więcej o tym w artykule „Szczepionka dla Ukrainy”.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn