Medwedczuk sprzedał rafinerię ?

7 kwietnia 2021. Jak podał portal liga.net, partnerki deputowanych do Rady Najwyższej Ukrainy- Wiktora Medwedczuka i Tarasa Kozaka nie są już właścicielkami położonej w Rosji Nowoszachtyńskiej Rafinerii.

W dniu 5 kwietnia, w rosyjskim rejestrze gospodarczym odnotowano, że właścicielem 93 proc. kapitału zakładowego South Energo LLC z Rostowa nad Donem, którego głównym atutem jest Nowoszachtyńska Rafineria, został Peton Invest Technologies LLC.

W rejestrze nie figurują już Oksana Marczenko- żona Medwedczuka, lidera Opozycyjnej Platformy za Życie i Natalia Ławreniuk- konkubina deputowanego Tarasa Kozaka, właściciela zamkniętych niedawno stacji telewizyjnych. Jak podaje liga.net „żony deputowanych Medwedczuka i Kozaka otrzymały swoje udziały w lukratywnym rosyjskim zakładzie produktów naftowych Nowoszatyńsk za około 40 000 USD w przełomowym dniu 27 lutego 2014 roku, kiedy Rosjanie rozpoczęli okupację Krymu”. W lutym 2021 r. władze Ukrainy wprowadziły sankcje wobec biznesmenów, których działalność zagraża bezpieczeństwu państwa. Szczególną krytykę wywołała informacja o tym, że paliwo z rafinerii, której współwłaścicielkami były partnerki ukraińskich deputowanych, zaopatrywały czołgi okupujące wschodnie terytoria Ukrainy.

Peton Invest Technologies LLC jest spółką zarejestrowaną w Moskwie, specjalizuje się w pracach inżynieryjno- budowlanych w rafineriach, poszukiwaniu inwestorów i zarządzaniem projektami w sektorze rafineryjnym.

To realna zmiana właściciela Nowoszachtyńskiej Rafinerii, czy tylko „podstawienie słupa” z mocnymi referencjami?

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn