Czy będzie ogólnoukraiński lockdown?

25.03.2021. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNO) Ukrainy Ołeksij Daniłow uprzedził o możliwym ogólnoukraińskim lockdownie. W przypadku pogorszenia się sytuacji z koronawirusem konieczne będzie „zamknięcie całego kraju” – poinformował Daniłow w rozmowie z BBC.

Odpowiednia decyzja może zostać podjęta niebawem, podczas posiedzenia RBNO poświęconego stanowi epidemiologicznemu w kraju.

„W marcu ubiegłego roku omawialiśmy tę kwestię w RBNO. Myślę, że w najbliższym czasie odbędzie się osobne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa w tej sprawie. Chodzi nie tylko o koronawirusa, ale również o idącą z nim w parze gospodarkę i wiele innych rzeczy” – poinformował sekretarz Rady.

Ołeksij Daniłow wyjaśnił, że wprowadzenia ogólnoukraińskiego lockdownu będzie zależało od zachowania ludzi. Dodał, że zgodnie z prawem to hromady powinny decydować co do wprowadzenia dodatkowych ograniczeń lub całkowitego zamknięcia spolęczności. Jeżeli jednak będzie się realizował pesymistyczny scenariusz, to sekretarz RBNO nie wyklucza zamknięcia całego kraju.

Tymczasem lockdowny już zostały wprowadzone w wielu ukraińskich miastach, a część regionów została objęta czerwoną strefą.

Przypomnijmy, że wcześniej to właśnie Ołeksij Daniłow informował o możliwych decyzjach Rady Najwyższej, m.in. w sprawie nacjonalizacji Motor Sicz czy wprowadzenia antyrosyjskich sankcji, jeszcze przed ich podjęciem.

TG

Facebook
Twitter
LinkedIn