Ukraina: lockdown w 4 regionach

19 marca 2021. Poszczególne regiony Ukrainy wprowadzają obostrzenia. W czwartek 18 marca z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem Kijów jako pierwszy ogłosił lockdown. Lwów i obwód lwowski, Połtawa, a także Charkowszczyzna również idą za przykładem stolicy i zaostrzają restrykcje.

Surowe ograniczenia — podobne do wprowadzanych w Polsce — będą obowiązywały w Kijowie od 20 marca do 9 kwietnia włącznie.

Na trzy tygodnie swoją działalność wstrzymują:

  • galerie handlowe;
  • kina, teatry, muzea;
  • sale koncertowe;
  • lokale gastronomiczne (z wyjątkiem wydawania posiłków na wynos);
  • kluby fitness i salony urody (będą mogły obsługiwać klientów jedynie po wcześniejszym umówieniu).

Ponadto zabronione jest organizowanie wszelkich imprez masowych oraz udział publiczności w imprezach sportowych. Działalność religijna jest dozwolona jedynie pod warunkiem zachowania dystansu społecznego.

Wszyscy uczniowie będą uczyć się zdalnie, a pracownicy państwowej sfery budżetowej przechodzą na pracę zdalną.

Podobne ograniczenia obowiązują od 19 do 29 marca również we Lwowie i obwodzie lwowskim. Tu kluby fitness zostają zamknięte, wyjątkiem są siłownie w hotelach, które będą czynne w określonych godzinach.

Również od 18 marca wzmożono restrykcje w obwodzie charkowskim, gdzie na razie otwarte pozostają lokale, sklepy i zakłady, które są w stanie zapewnić klientom możliwość zachowania bezpiecznej odległości. W obwodzie obowiązuje nauka zdalna, oprócz klas 1-4. Natomiast władze Charkowa na razie nie zdecydowały się na wprowadzenia obostrzeń.

W Połtawie tymczasowo zawieszono działalność teatrów, muzeów, bibliotek, a także odwołano koncerty. Ograniczenia obowiązują od czwartku 18 marca.

Według stanu na czwartek 18 marca w Ukrainie odnotowano 15 053 nowych przypadków COVID-19. Do szpitali trafiło 4 376 osób, a wyzdrowiało 6 514 os. Liczba zgonów 267 os.

TG

Facebook
Twitter
LinkedIn