5 marca 2021. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski inicjował projekt „Nowa wieś”, który ma „tchnąć nowe życie” w ukraińską prowincję.

Planowane jest stworzenie tzw. środków ciężkości na terenach wiejskich, które będą służyły jako centra życia społecznego. Będą się w nich  państwowe centra usług administracyjnych, oddziały pocztowe, apteki związane z programem „Dostępne leki”, komisariaty policji, sklepy, punkty usługowe, remizy strażackie, przychodnie itp. Dodatkowo przestrzeń będzie uzupełniona kompleksem sportowym, placami zabaw dla dzieci, salą kinową lub koncertową, klubami wiejskimi, nowoczesnym oświetleniem, wyremontowaną drogą oraz ścieżkami rowerowymi i spacerowymi. Projekt obejmuje także element edukacyjny, w tym wyposażenie szkół w komputery.

Środki na realizację tego projektu będą pochodziły z partnerstwa publiczno-prywatnego. Do uczestnictwa w programie będą dopuszczone firmy wybrane w przejrzystych konkursach. Pilotażowe projekty będą realizowane  w regionch wschodnich, w tym w miejscowościach dotkniętych konfliktem z Federacją Rosyjską. Podobny model już funkcjonuje w miejscowościach Szczastia i Nowotroick. Łącznie planuje się zrealizować ponad 1000 tego rodzaju projektów na terenie całej Ukrainy.

Prezydent Zełenski zaznaczył, że program „Nowa wieś” będzie obejmował również rozwój kompleksu rolno-przemysłowego, w tym systemu hodowli zwierząt. W związku z tym planowane jest zmniejszenie importu produktów zwierzęcych, zwiększenie nasycenia rynku krajowego i zapewnienie przystępnych cen dla ludności.

  • Wcześniej informowaliśmy, że planowane jest stworzenie specjalnego ładu inwestycyjnego i gospodarczego na obszarze poszkodowanych obwodów Donbasu. Więcej w artykule „Plan odbudowy Dobbasu”.
  • W czasie wizyty w Polsce wicepremier Ołeksij Reznikow podkreślił, że Ukraina ,w planach rozwoju obwodów donieckiego i lugańskiego , widzi szansę na wzmocnienie obecności polskich firm na wschodzie kraju. Więcej o tym w artykułach „Ogromne straty Donbasu” oraz „Ukraina jest ważna dla Polski”.

Valentyn Honcharenko