Wzrost cen gazu i … propozycje obniżki

12 stycznia 2021. Od początku roku wzrosły taryfy na gaz. Ludzie protestują, a rząd planuje obniżkę.

Podczas specjalnego posiedzenia zespołu roboczego pod przewodnictwem premiera Ukrainy opracowano dwa scenariuszy obniżenia taryf na gaz dla obywateli:

  • Pierwszą propozycją jest ustalenie taryf gazowych według formuły „cena w europejskich hubach” pomniejszona o „transport gazu na Ukrainę”. Dodatkowo zakłada się tymczasowo ograniczenie wysokości marży dla dostawców gazu. W efekcie oczekuje się znaczącego obniżenia taryf oraz uniemożliwiania generowania ogromnych zysków przez spekulantów. Za tym rozwiązaniem opowiada się Ministerstwo Energetyki.
  • Druga opcja polega na zwiększeniu konkurencji na rynku poprzez nałożenie na wszystkie przedsiębiorstwa gazownicze obowiązku publikowania rocznej taryfy gazowej, podobnie jak robi to Naftohaz. Ponadto proponuje się, aby dostawcy gazu zaczęli aktywnie konkurować o bazę odbiorców, co doprowadzi do obniżenia taryf dzięki otwartym przetargom. Oczekuje się, że zwiększenie konkurencji przełożyłoby się na zmniejszenie obciążeń dla społeczeństwa. Zwolennikiem tego podejścia jest Naftohaz.

Na posiedzeniu opracowano również mechanizm obniżenia cen dostawy gazu. Państwowa Komisja ds. Regulacji Energetyki oraz Usług Komunalnych w trybie pilnym rozpoczyna kontrolę wszystkich dystrybutorów gazu, którzy w tej chwili mają najwyższe taryfy.

  • Od 1 stycznia na Ukrainie wzrosły taryfy na ciepło i energię elektryczną. W wyniku zmian Ukraińcy będą płacili więcej nie tylko za gaz jako towar, ale także za jego dostawę. Koszt gazu wraz z dostarczeniem wyniesie co najmniej 8-9 UAH za metr sześcienny. W wielu regionach Ukrainy odbyły się protesty przeciwko podwyżce taryf. W szczególności takie akcje miały miejsce w obwodzie charkowskim, połtawskim, mikołajowskim i czerniowieckim.
  • Obecnie ok. 3,1 miliona gospodarstw domowych w Ukrainie otrzymuje dotacje na usługi komunalne. Średnia wysokość dotacji w listopadzie 2020 r. wyniosła 1,6 tys. UAH (ok. 57 USD). W zależności od regionu jest to wzrost o 200-300 proc. w stosunku do identycznego okresu z 2019 r. Największe dofinansowanie otrzymują mieszkańcy obwodu iwanofrankiwskiego (ponad 1920 UAH na gospodarstwo domowe), najmniejsze – w obwodzie odeskim (ok. 950 UAH).

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn