Leszczenko w „Rzeczpospolitej”

8 stycznia 2021. Minister polityki rolnej i żywności Ukrainy Roman Leszczenko udzielił wywiadu „Rzeczypospolitej”. Wywiad dla polskiego dziennika opublikowała też państwowa agencja Ukrinform.

Leszczenko powołany został na funkcję ministra w połowie grudnia 2020 roku, zaś na początku 2021 roku będzie reaktywowane ministerstwo rolnictwa, zniesione jesienią 2019 roku.

Minister zapytany o to, czy reforma obrotu ziemią w Ukrainie wprowadza coś istotnego dla polskich inwestorów, odpowiedział że- na razie- ziemie rolne mogą kupować tylko obywatele Ukrainy. Decyzja o dopuszczeniu obcokrajowców do ukraińskiego rynku ziemi będzie podjęta w referendum, w ciągu najbliższych trzech lat. Teraz inwestorzy zagraniczni będą mogli jedynie przyjmować grunty na długoterminowe dzierżawy. Według Leszczenki w ukraińskim rolnictwie nie ma zbyt wielu polskich inwestorów, Polacy inwestują głównie w ogrodnictwo. Nieco więcej jest firm niemieckich i holenderskich. „Nie jest to jednak liczba inwestorów, o których marzymy” – ocenił minister.

Od wiosny 2020 roku w Ukrainie dopuszczony został obrót ziemią rolną. Jak powiedział dla „Rzeczypospolitej” minister Leszczenko, reforma rynku gruntów jest procesem skomplikowanym i bolesnym. Zaś inwestorzy zagraniczni oczekują gwarancji, które na tym etapie reform nie są jeszcze możliwe.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn