Rynek IT – wersja 2020

30 grudnia 2020. Wśród 1000 czołowych firm informatycznych na świecie znalazło się 66 podmiotów powiązanych z Ukrainą. Dane pochodzą z rankingu opracowanego przez amerykańską agencję analityczną Clutch.

Oto kluczowe informacje o obecnym ukraińskim rynku informatycznym:

  • Obecnie w Ukrainie działa od 3000 do 5000 firm IT, a rzeszę specjalistów informatycznych szacuje się na ok. 200 tys. osób. Średnie tempo rozwoju rynku wynosi 26 proc. rocznie. Udział branży w PKB państwa stanowi ok. 5 proc. z oczekiwanym jego podwojeniem do 10 proc. w ciągu najbliższych 3 lat. Eksport usług informatycznych stanowi ponad 20 proc. całości ukraińskiego eksportu i w 2019 r. przyniósł gospodarce 4,17 mld USD. Natomiast wysokość podatków odprowadzonych do budżetu Ukrainy wyniosła 16,7 mld UAH.
  • Jak podaje TechUkraine, Ukraińskie IT firmy zebrały w 2020 r. ponad 100 mln USD finansowania. W celu ułatwienia współpracy między uczestnikami rynku oraz potencjalnymi inwestorami uruchomiono platformę 360 Tech Ecosystem Overview, która zawiera dane o wszystkich ukraińskich firmach i produktach IT. Więcej o tym w artykule „Latarnia morska dla sektora IT”.
  • Ponad 100 firm z listy Fortune 500 to klienci ukraińskich firm IT. W 2019 r. Ukraina zajęła 20. miejsce wśród najbardziej atrakcyjnych lokalizacji outsourcingu wyprzedzając Polskę, Rumunię, Łotwę i Węgry. Prawie połowa specjalistów (44 proc.) pracuje w systemie outsourcingu. Jednocześnie Ukraina zajmuje 11. miejsce na liście najlepszych twórców oprogramowania oraz 6. miejsce w rankingu najlepszych programistów TopCoder. Ukraińscy dostawcy IT specjalizują się głównie w zarządzaniu danymi, telekomunikacji, technologiach chmurowych, grach wideo, handlu elektronicznym oraz mediach elektronicznych.
  • Obecna stawka podatkowa dla firm informatycznych stanowi 5 proc. W najbliższej przyszłości planowane jest wdrożenie specjalnego modelu opodatkowania, elastycznych warunków zatrudnienia i odrębnej procedury interakcji z państwowymi organami regulacyjnymi. Więcej o tym w artykułach „Harbor czyli ukraiński port IT”.
  • W kraju istnieje kilka tysięcy startupów, a swoje centra badawczo-rozwojowe posiada szereg międzynarodowych IT-gigantów, w tym Ciklum, Sigma Software, Daxx, AltexSoft. W 2020 r. rozpoczął swoją działalność Ukraiński Fundusz Startupowy, do którego wpłynęły 2553 wnioski, a dofinansowania- na łączną kwotę prawie 3 mln USD – dostały 74 startupy. Więcej na temat w artykule „Pierwszy rok Funduszu Startupowego”.
  • W realizacji znajduje się kilka dużych projektów infrastrukturalnych, w tym City w Kijowie ( park innowacyjności o powierzchni 25 hektarów przeznaczony dla ponad 300 firm i 15 tys. pracowników), Innovation District we Lwowie (kompleks o powierzchni 10 ha dla 14 tys. osób) oraz IT Village w okolicach Lwowa (133 samodzielne domki na 17 ha).

Na podstawie raportu “Ukraine: The Country That Codes” opracowanego przez N-iX.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn