Bez transzy MFW

28 listopada 2020. Tymofij Myłowanow, społeczny doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy, przewiduje, że w tym roku Ukraina nie otrzyma zapowiadanej wcześniej- i oczekiwanej- transzy taniego kredytu Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

W czerwcu 2020 r. Zarząd MFW zatwierdził 18. miesięczne porozumienie stand-by dla Ukrainy, udostępniające linię kredytową do 5 mld USD. 12 czerwca Ukraina otrzymała 2,1 miliarda USD jako pierwszą transzę tej pożyczki. Aby otrzymać kolejną w wysokości 700 mln USD, Ukraina musi spełnić warunki MFW: przeprowadzić reformy i wypełnić postanowienia zawartego memorandum.

“W tym roku Ukraina nie ma już czasu na otrzymanie transzy MFW”- powiedział dla jednej z ukraińskich telewizji Myłowanow.  Na ten kredyt można liczyć na początku 2021 roku. Jednocześnie podkreślił, że Kijów będzie w stanie zawrzeć do końca roku zawrzeć porozumienie z MFW na poziomie roboczym („staff level agreement”).

„Jest to pozytywny sygnał dla rynków finansowych, który pozwala Ukrainie przyciągnąć finansowanie na akceptowalnych warunkach w czasie negocjacji z MFW” – powiedział Myłowanow.

Nietrudno zauważyć, że reputację Ukrainy w MFW mogły zepsuć zawirowania związane z konsekwencjami postanowienia Sądu Konstytucyjnego w sprawie rejestrów majątkowych.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn