Francuskie lokomotywy coraz bliżej umowy

29 października 2020. W pierwszym etapie Alstom ma dostarczyć 50 lokomotyw elektrycznych. Produkcja częściowo w Ukrainie.

W Kijowie odbyły się negocjacje między dyrektorem generalnym francuskiej korporacji Alstom Henri Poupard-Lafargem a ministrem spraw wewnętrznych Ukrainy Arsenem Avakovem, który stoi na czele mieszanej ukraińsko-francuskiej komisji ds. współpracy gospodarczej.

Podczas rozmów omówiono perspektywy realizacji projektu dostaw lokomotyw elektrycznych Alstom na Ukrainę, z częściową lokalizacją ich produkcji i utrzymania na Ukrainie. W negocjacjach uczestniczyli także ambasador Francji w Ukrainie Etienne de Ponsen oraz prezes zarządu Ukrzaliznyci SA Władimir Żhmak.

– Na tym etapie jesteśmy zainteresowani pozyskaniem 50 lokomotyw elektrycznych dwusystemowych, zdolnych do prowadzenia składów z ładunkiem 5500 – 6000 ton. Potrzebujemy tych lokomotyw z wieloletnim programem utrzymania i lokalizacji produkcji na Ukrainie. W drugim etapie jesteśmy zainteresowani pozyskaniem lokomotyw jednosystemowych – powiedział podczas negocjacji Vladimir Żhmak, szef Ukrzaliznyci.

Odnosząc się do lokalizacji produkcji w Ukrainie, dyrektor generalny Alstom powiedział: „Działamy na rynku od wielu lat i możemy sprostać potrzebom Ukrzaliznyci. Alstom ma doświadczenie we współpracy z lokalnymi zakładami produkcyjnymi i usługowymi. To wzmacnia nasze więzy i tworzy nowe miejsca pracy. W szczególności w ten sposób pracujemy w Kazachstanie i RPA”.

W czerwcu 2018 roku Alstom ogłosił, że opracowuje projekt produkcji lokomotyw elektrycznych dla Ukrainy. Następnie odbyły się spotkania i negocjacje z przedstawicielamii Ministerstwa Infrastruktury Ukrainy z Ukrzaliznyci. Problemem była kwestia finansowania zamówień. W kwietniu br. poinformowano, że Francja jest gotowa do sfinansowania projektu dostawy lokomotyw Alstom na Ukrainę.

Pod koniec tego samego miesiąca Ukrzaliznyca rozpoczęła proces wyboru producenta do odnowienia floty lokomotyw elektrycznych. Zgodnie z zaproszeniem do udziału w konkursie Ukrzaliznyca wskazała na potrzebę zakupu 135 lokomotyw elektrycznych AC, 50 lokomotyw elektrycznych DC, 20 lokomotyw dwusystemowych AC / DC (25kV / 3kV). W sumie – 205 lokomotyw elektrycznych.

Na podstawie informacji prasowej Centrum Strategii Transportowych: https://cfts.org.uac

Dariusz Kostrzębski

Facebook
Twitter
LinkedIn